szukaj

Zaufało nam 51 841 firm, które zatrudniają 576 141 pracowników

Aktualności

ZPP o konferencji Ministra Marcina Czecha z Naczelną Izbą AptekarskąWarszawa, 18 maja 2018 r.

 

ZPP o konferencji Ministra Marcina Czecha z Naczelną Izbą Aptekarską

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców odnosi się bardzo krytycznie do informacji jaka została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, iż w poniedziałek, 21 maja o godz. 10.00 w Ministerstwie Zdrowia, przy udziale Wiceministra Zdrowia Marcina Czecha oraz Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej organizowana jest konferencja, podsumowująca rok funkcjonowania „Apteki dla Aptekarza”. Tym samym ZPP, jako reprezentatywna organizacja pracodawców, pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie faktem nieotrzymania zaproszenia do udziału w spotkaniu. Wobec zaistniałej sytuacji wyrażamy stanowczy sprzeciw i domagamy się odwołania wspomnianej konferencji.

Postępowanie urzędników każdego resortu, w tym również pana wiceministra Marcina Czecha, powinno cechować się transparentnością i obiektywizmem, tymczasem z naszych informacji wynika, że organizatorem konferencji odbywającej się w gmachu Ministerstwa Zdrowia jest pracownik Naczelnej Izby Aptekarskiej, czyli organizacji samorządowej, która wprost lobbowała za przyjęciem „Apteki dla aptekarza”. W toku zeszłorocznego procesu legislacyjnego, przedstawiciele organizacji pracodawców, reprezentujący interesy m.in. polskich sieci aptecznych, zostali dopuszczeni do głosu i mogli składać swoje – w zasadzie wyłącznie krytyczne – uwagi do przedstawionego projektu. Tym bardziej dziwi fakt, że na spotkanie, którego celem jest ocena funkcjonowania nowej regulacji, strona społeczna nie została zaproszona.

Rok temu nasze argumenty nie zostały wysłuchane i regulacja, przy negatywnej opinii organizacji przedsiębiorców, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wielu posłów i senatorów, została przyjęta bez poprawek. Zapewniano nas wówczas, że ustawa ma charakter tymczasowy, i resort wkrótce wróci do prac nad docelową regulacją rynku aptecznego w Polsce.

Środowisko przedsiębiorców czekało więc na rozpoczęcie owych prac, analiz i dyskusji, do których jesteśmy przygotowani. Dziś okazało się jednak, że rozmowy prowadzone są tylko z jedną stroną sporu – samorządem  aptekarskim, w sposób niejawny, nie informując o niczym przedstawiciel organizacji pracodawców.

Taka sytuacja jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie i stanowi jawne lekceważenie środowiska pracodawców. Dlatego raz jeszcze żądamy odwołania poniedziałkowej konferencji i rozpoczęcia rzetelnego, odpowiedzialnego i obiektywnego dialogu z udziałem wszystkich, a nie tylko wybranych interesariuszy. Do takiego dialogu jesteśmy gotowi i stawimy się na każde wezwanie.

Informacja o konferencji dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia pod wskazanym adresem: https://www.gov.pl/zdrowie/zaproszenie-na-konferencje-prasowa-nowelizacja-prawa-farmaceutycznego55

 

Najnowsze artykuły

Badanie ZPP: Prawie 60% przedsiębiorców przeciwnych zakazowi handlu w niedziele – najwięcej przeciwników wśród mikrofirm

Przedsiębiorcy z sektora MSP są mocno podzieleni w sprawie możliwych rozwiązań dot. handlu w niedziele. Co piąty badany popiera wprowadzenie całkowitego zakazu, tyle samo za najwłaściwsze uznaje wprowadzenie gwarancji dwóch wolnych niedziel dla każdego pracownika, zaś prawie 40% opowiada się za brakiem jakichkolwiek ograniczeń. Najmocniej za brakiem restrykcji opowiadają się mikroprzedsiębiorcy – taką opcję wybrało 43% respondentów z tej grupy.

Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.

W trakcie konwencji, która odbyła się pod koniec lutego, partia rządząca zaprezentowała kilka nowych postulatów programowych, które następnie zbiorczo zaczęły być nazywane „piątką Kaczyńskiego”. Propozycje te sprowadzają się w istocie do socjalnych transferów kierowanych do precyzyjnie wyłonionych grup społecznych, atrakcyjnych z punktu widzenia nadchodzących wyborów: rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, ludzie mieszkający poza większymi ośrodkami miejskimi, ludzie starsi.

Agenda Polska: Polityka społeczna. Wspierajmy ludzi, nie kryzysy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute wskazują niezbędne kierunki, aby pomoc państwa była efektywna i nakierowana na stojące przed Polską wyzwania społeczne. Polityka socjalna jako część polityki społecznej państwa powinna odpowiadać na potrzeby wszystkich obywateli i uwzględniać ich sytuacje życiowe, a nie tylko koncentrować się na wskazanych grupach i tych potrzebach, które w długotrwały sposób utrudniają ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/