• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP o konferencji Ministra Marcina Czecha z Naczelną Izbą Aptekarską



    Warszawa, 18 maja 2018 r.

     

    ZPP o konferencji Ministra Marcina Czecha z Naczelną Izbą Aptekarską

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców odnosi się bardzo krytycznie do informacji jaka została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, iż w poniedziałek, 21 maja o godz. 10.00 w Ministerstwie Zdrowia, przy udziale Wiceministra Zdrowia Marcina Czecha oraz Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej organizowana jest konferencja, podsumowująca rok funkcjonowania „Apteki dla Aptekarza”. Tym samym ZPP, jako reprezentatywna organizacja pracodawców, pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie faktem nieotrzymania zaproszenia do udziału w spotkaniu. Wobec zaistniałej sytuacji wyrażamy stanowczy sprzeciw i domagamy się odwołania wspomnianej konferencji.

    Postępowanie urzędników każdego resortu, w tym również pana wiceministra Marcina Czecha, powinno cechować się transparentnością i obiektywizmem, tymczasem z naszych informacji wynika, że organizatorem konferencji odbywającej się w gmachu Ministerstwa Zdrowia jest pracownik Naczelnej Izby Aptekarskiej, czyli organizacji samorządowej, która wprost lobbowała za przyjęciem „Apteki dla aptekarza”. W toku zeszłorocznego procesu legislacyjnego, przedstawiciele organizacji pracodawców, reprezentujący interesy m.in. polskich sieci aptecznych, zostali dopuszczeni do głosu i mogli składać swoje – w zasadzie wyłącznie krytyczne – uwagi do przedstawionego projektu. Tym bardziej dziwi fakt, że na spotkanie, którego celem jest ocena funkcjonowania nowej regulacji, strona społeczna nie została zaproszona.

    Rok temu nasze argumenty nie zostały wysłuchane i regulacja, przy negatywnej opinii organizacji przedsiębiorców, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wielu posłów i senatorów, została przyjęta bez poprawek. Zapewniano nas wówczas, że ustawa ma charakter tymczasowy, i resort wkrótce wróci do prac nad docelową regulacją rynku aptecznego w Polsce.

    Środowisko przedsiębiorców czekało więc na rozpoczęcie owych prac, analiz i dyskusji, do których jesteśmy przygotowani. Dziś okazało się jednak, że rozmowy prowadzone są tylko z jedną stroną sporu – samorządem  aptekarskim, w sposób niejawny, nie informując o niczym przedstawiciel organizacji pracodawców.

    Taka sytuacja jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie i stanowi jawne lekceważenie środowiska pracodawców. Dlatego raz jeszcze żądamy odwołania poniedziałkowej konferencji i rozpoczęcia rzetelnego, odpowiedzialnego i obiektywnego dialogu z udziałem wszystkich, a nie tylko wybranych interesariuszy. Do takiego dialogu jesteśmy gotowi i stawimy się na każde wezwanie.

    Informacja o konferencji dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia pod wskazanym adresem: https://www.gov.pl/zdrowie/zaproszenie-na-konferencje-prasowa-nowelizacja-prawa-farmaceutycznego55

     

    Najnowsze artykuły

    Komentarz ZPP: należy walczyć z nielegalną imigracją, ale pracodawcy nie powinni ponosić odpowiedzialności za nielegalne pochodzenie dokumentów przedkładanych przez pracowników

    ZPP popiera propozycję Ministerstwa Rozwoju i Technologii zawartą w Artykule 22 tzw. „ustawy deregulacyjnej”, w myśl której przedsiębiorca nie będzie odpowiadać karnie za to, że pracujący u niego cudzoziemiec ma fałszywy lub uzyskany bezprawnie tytuł do pobytu…

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery