Aktualności
MSP gotowe do obrony cywilnej

MSP gotowe do obrony cywilnej

Co najmniej 100 tysięcy firm z sektora MSP gotowe jest utworzyć zbrojne grupy samoobrony i je współfinansować.

25-09-2014 r.

100 tysięcy firm z sektora MSP gotowe utworzyć zbrojne grupy obrony cywilnej.

Co najmniej 100 tysięcy firm z sektora MSP gotowe jest utworzyć zbrojne grupy samoobrony i je współfinansować, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji – wynika z badania ZPP przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na panelu badawczym Ariadna.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z Warsaw Enterprise Institute pracują nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią tworzenie zbrojnych grup obrony cywilnej przy firmach. Szczegółowe propozycje rozwiązań oraz pogłębione badania w tym zakresie ZPP/WEI przedstawią w październiku.

Tymczasem ZPP zapytało przedsiębiorców: Wyobraź sobie, że w związku z zagrożeniem Polski ze strony Rosji, polski Rząd daje możliwość tworzenia grup obrony cywilnej przy firmach na zasadzie dobrowolności oraz pokryje koszty broni i amunicji. Ponadto, rząd umożliwi zaliczenie w koszty uzyskania przychodu wszelkich wydatków związanych z takim przedsięwzięciem, np. instalacji szafy do przechowywania broni, wyjazdów na ćwiczenia itp. Jaka będzie Twoja reakcja na możliwość tworzenia takich grup obrony cywilnej przy firmach?

– Prawie połowa firm MSP (49%) dopuszcza możliwość dobrowolnego tworzenia zbrojnych grup przy firmach. Wyniki badań mnie nie dziwią. Obok motywacji patriotycznej, przedsiębiorcy wiedzą co oznaczałaby dla nich rosyjska okupacja. Większość zdaje sobie sprawę, że normalne funkcjonowanie firmy w takich warunkach jest bardzo trudne, o ile niemożliwe – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

Najbardziej waleczni są właściciele małych firm (10-50 pracowników) – aż 17% z nich deklaruje, że sami założą takie grupy, a 27% będzie w tym zakresie aktywnie wspierać pracowników. Jeśli chodzi o regiony kraju, to najbardziej zdecydowani są właściciele firm ze wschodu kraju – aż 23% z nich deklaruje, że sami zorganizują takie grupy w swoich firmach.  – Akurat ten region Polski miał najwięcej do czynienia z Rosją i najbardziej wie z czym się to może wiązać, więc reakcja wydaje się naturalna – powiedziała prof. Dominika Maison, autorka badania.

– Zbrojna obrona cywilna jest istotnym narzędziem odstraszania potencjalnego agresora. Trudno okupować kraj, w którym zza każdego rogu może ktoś do ciebie strzelać. Na przykład nad okupacją Szwajcarii,  której obywatele są uzbrojeni po zęby i wyszkoleni, to musiałaby się nawet zastanowić armia amerykańska. Po prostu koszty ludzkie są zbyt duże. Powinniśmy dążyć do tego, żeby podobnie było w Polsce – żeby nikomu się nie opłacało. Poza tym obrona cywilna jest relatywnie tania w stosunku do najnowocześniejszej broni – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

Badanie przeprowadzono we wrześniu 2014 na reprezentatywnej pod względem zatrudnienia liczbie firm z sektora MSP N:515. Metoda CAWI.

Szczegółowe wyniki w raporcie z badania.

Dodatkowe informacje:                                                                                    
Joanna Nowek                                                      
Email :: j.nowek@zpp.net.pl                                                      
Tel :: 504 28 78 17                         

Powrót do listy
Logowanie
Newsletter
ul. Nowy Świat 33
00-029 Warszawa

tel./fax 22 826 08 31
e-mail: biuro@zpp.net.pl

NIP: 522-295-88-64
REGON: 142553074
KRS: 0000361844 prowadzony przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy
Realizacja: Laboratorium artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Facebook