• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki



    16.11.2017

     

    Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki

     

    Publikacja „Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki” jest zarysem rekomendacji dobrych praktyk na rzecz współpracy małych i dużych firm. Została przygotowana na podstawie zgromadzonej wiedzy w toku prac badawczych, seminariów i konferencji w ramach Forum Współpracy Małego i Dużego Biznesu ZPP we współpracy z prof. Jerzym Cieślikiem z Akademii Leona Koźmińskiego, Ministerstwem Rozwoju oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Zaproponowane w publikacji dobre praktyki to zalecenia dla dużych firm oraz małych dotyczące wzajemnych relacji i zachowań m in.: przejrzystość przepływów między przedsiębiorcami, uczciwa konkurencja w zabieganiu o zamówienia czy specjalne oferty dla firm z sektora MŚP.

    W rozwiniętej gospodarce poszczególne rodzaje firm mają do spełnienia różne funkcje, natomiast istotnymi czynnikami rozwoju są synergia i kooperacja podmiotów różnej wielkości. Dlatego w wielu krajach podejmowane są działania na rzecz stymulowania takiej współpracy poprzez różnorodne instrumenty polityki ekonomicznej. Szczególną uwagę przywiązuje się do efektów rozpryskowych w wyniku zagranicznych inwestycji bezpośrednich, traktując na preferencyjnych zasadach projekty zagranicznych inwestorów, które zakładają szerokie powiązania kooperacyjne z lokalnym biznesem. W tym kontekście oddolne inicjatywy podejmowane przez same przedsiębiorstwa zasługują na szczególną uwagę i wsparcie.

     

    Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki.pdf

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery