• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    II TURA PYTAŃ KE WS. USTAWY UMORZENIOWEJ



    W dniu 26 czerwca br., w ostatnim terminie, wpłynęły do UOKiK-u z datą 25.06.2013.r. kolejne pytania Komisji Europejskiej w procesie notyfikacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców poszkodowanych przez interpretacje ZUS, o którą walczył i brał czynny udział w jej procedowaniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

    W znakomitej większości pytania Komisji dotyczą tym razem rodzaju form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia i Fundusz Pracy w przypadku: przedsiębiorstw jednoosobowych, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki europejskiej, a także w przypadku wspólników spółek, ich akcjonariuszy i dyrektorów oraz czy będą oni objęci ustawą umorzeniową.
    Jedno z pytań dotyczy również zasad opłacania składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające pracowników, a kolejne osób współpracujących i ewentualnych zasad objęcia również ich należności ustawą umorzeniową.
    Ponadto Komisja prosi o potwierdzenie, że umorzeniem będą objęte jedynie te należności, które powstały z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

    UOKiK zwrócił się już do ZUS-u o wyjaśnienie podnoszonych przez KE kwestii, wyznaczając termin na udzielenie odpowiedzi przez organ do 8 lipca 2013.r.

    Przepisowy termin na przesłanie przez UOKiK odpowiedzi do Komisji Europejskiej upływa 23.07.2013.r., jednak zgodnie z ustaleniami Podkomisji stałej do spraw rynku pracy z dnia 20 czerwca br., odpowiedź ta ma zostać wcześniej skonsultowana ze wszystkimi stronami uczestniczącymi w procesie legislacyjnym nad ustawą na specjalnie zwołanym posiedzeniu Podkomisji by zwiększyć szanse na uznanie Komisji umorzenia czynnym przedsiębiorcom nienależnie naliczonych przez ZUS kwot za dozwoloną pomoc niepubliczną, co zdecydowanie ułatwi im skorzystanie z ustawy i przede wszystkim naprawi skutki zmian interpretacji ZUS-u.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery