• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komunikat ZPP ws. ulgi na start



    17.04.2018

     

    KOMUNIKAT ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. ULGI NA START

     

    30 marca 2018 roku w Dzienniku Ustaw opublikowany został pakiet aktów, zwany zbiorczo Konstytucją dla Biznesu. Jedną z opublikowanych ustaw było Prawo przedsiębiorców, zawierające przepisy dotyczące tzw. „ulgi na start”, czyli sześciomiesięcznego okresu, w trakcie którego przedsiębiorca będący osobą fizyczną, podejmujący działalność gospodarczą po raz pierwszy, albo podejmujący ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, i nie wykonujący jej na rzecz byłego pracodawcy, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Przypominamy, że postanowienia dot. ulgi na start wejdą w życie 30 kwietnia, w związku z czym z ulgi skorzystają tylko ci przedsiębiorcy, którzy działalność rozpoczną, podejmą ponownie albo odwieszą najwcześniej 30 kwietnia. Jeśli zatem ktoś planuje rozpocząć działalność gospodarczą w najbliższym czasie – najkorzystniej będzie to zrobić właśnie nie wcześniej, niż w podanym terminie. Wiązać się to będzie z oszczędnością rzędu ponad 3 tysięcy złotych (kwota zaoszczędzona z tytułu zwolnienia ze składek na ZUS przez 6 miesięcy, do obliczeń przyjęto preferencyjną wysokość składek obowiązującą na początku prowadzenia działalności).

    Ponadto, w ramach Prawa przedsiębiorców implementowana jest również instytucja działalności nierejestrowanej – jeśli kwota osiąganego z działalności przychodu nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, działalność taka nie stanowi działalności gospodarczej, więc nie są od niej odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z przepisami przejściowymi, z tej formy prowadzenia działalności skorzystać mogą osoby, które w okresie 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy nie były wpisane do CEIDG. Z tego powodu również korzystnie dla przedsiębiorcy będzie poczekać z rozpoczęciem działalności do 30 kwietnia.

    Zaznaczamy jednocześnie, że opisywane rozwiązania są opcjonalne – jeśli przedsiębiorca chce, może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych albo złożyć wniosek o wpis do CEIDG.

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery