• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    OGRANICZENIA PRAW KONSTYTUCYJNYCH W PUBLICZNEJ SŁUZBIE ZDROWIA



    W dniu 21 listopada 2012 roku w siedzibie ZPP odbyła się konferencja prasowa i prezentacja Raportu ZPP – „Ograniczenia praw konstytucyjnych w publicznej służbie zdrowia”. W konferencji wzięli udział Robert Gwiazdowski, Przewodniczący RN ZPP, Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP oraz Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP, który zaprezentował raport.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport prezentujący ułomność wybranych przepisów ustawy o działalności leczniczej z 2011 r. (dz. U. z 2011 r., nr 111, poz. 654, ze zm.). Analiza Związku wskazuje m.in. na złamanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej i równości wobec prawa, gdzie szpitale publiczne o statusie SP ZOZ są w sposób specjalny traktowany w porównaniu do wszystkich innych graczy, w szczególności podmiotów prywatnych. Chodzi o przepisy ustawy, które nie pozwalają przedsiębiorstwom na swobodne dysponowanie wierzytelnością wobec SP ZOZ-ów.

    W ramach przeprowadzonego badania sprawdzono jak dostawcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oceniają zakaz obrotu wierzytelnościami  oraz jak to ograniczenie praw własności wpływa na kondycję firm funkcjonujących na rynku służby zdrowia. Wnioski są alarmujące. Większość przedsiębiorstw występujących w pozycji dostawcy dla SP ZOZ-ów boryka się z problemami finansowymi, które zagrażają ich dalszemu funkcjonowaniu. W ocenie badanej grupy jest to efekt przepisów wprowadzonych w 2011 roku, które w praktyce małym firmom uniemożliwiają na odzyskanie swoich należności w odpowiednim terminie.

    „Jest to kolejny przejaw niekonstytucyjnej dyskryminacji sektora prywatnego – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP. – W sposób szczególny cierpią na tym małe i średnie firmy, które nie są tak wpływowe i nie mają takich narzędzi jak międzynarodowe koncerny”.

    Raport objął również badaniem kadrę zarządzającą szpitalami publicznymi, która w większości krytycznie podchodzi do oceny art. 54 ustawy o działalności leczniczej wprowadzającego ograniczenia w zakresie czynności „mających na celu zmianę wierzyciela”.

    Mamy nadzieję, że analiza zespołu ZPP wskazująca na często dramatyczne konsekwencje zastosowania art. 54 ustawy o działalności leczniczej będzie materiałem służącym zmianie obecnie funkcjonujących przepisów w tym zakresie.

    Pełna treść raportu dostępna jest na stronie https://zpp.net.pl/pl/Materialy

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery