• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Oświadczenie



    Bezrobocie w Polsce wśród młodych ludzi (do 25 roku życia) sięgnęło już dramatycznego poziomu 27,8%.

    Jest to dramat młodych ludzi oraz dramat Polski, mający bardzo szerokie i wielorakie konsekwencje – począwszy od sytuacji gospodarczej a skończywszy na zapaści demograficznej.

    Obecna sytuacja wymaga działań szybkich i radykalnych.

    Polska ma doświadczenia wychodzenia z sytuacji dużo bardziej poważnych. Po upadku komunizmu dzięki wolności gospodarczej, którą umożliwiła tzw. Ustawa Wilczka ,  Polacy stworzyli 6 milionów miejsc pracy i w ciągu zaledwie kilku lat zmienili Polskę. Dokonaliśmy tego bezprecedensowego skoku cywilizacyjnego wyłącznie dzięki wolności gospodarczej – nie było banków, telefonów, unijnych dotacji, infrastruktury. Wystarczyło odblokowanie energii i przedsiębiorczości Polaków.

    Sytuacja dojrzała już do tego, żeby powtórzyć ten sprawdzony sposób, a nie brnąć w coraz bardziej absurdalne pomysły w rodzaju dyrektyw unijnych, „że każdy ma mieć pracę”.

    W Sejmie rozpoczynają się pracę nad ustawą odblokowującą dostęp do zawodów. Polska ma najbardziej zabetonowany system dostępu do zawodów w Europie. Regulowanych jest prawie 400 zawodów. Mimo dramatu bezrobocia otwarcie dostępu do zawodów – wcale nie jest przesądzone. Losy ustawy nie zależą od partii politycznych – bo podziały w jej sprawie biegną w poprzek partii politycznych. Uaktywniają się różne potężne lobby, które kosztem interesu publicznego, chcą wyłączyć spod ustawy różne branże: zablokować w nich konkurencję, nie dopuścić do nich młodych ludzi i wreszcie pobierać rentę monopolową od Klientów.

    Dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera i będzie popierał działania Fundacji Republikańskiej w zakresie monitorowania prac legislacyjnych nad ustawą i udzieli jej wszelkiego możliwego wsparcia w tym zakresie.

    Do rozwiązania problemu bezrobocia w Polsce – odblokowanie zawodów, to zdecydowanie za mało. Jeśli rzeczywiście chcemy cos z tym zrobić – powinniśmy sięgnąć po  polskie doświadczenia z lat 1989/92 i przywrócić wolność gospodarczą, która już raz uratowała nasz kraj. Niemniej zaproponowana przez Ministra Sprawiedliwości, Jarosława Gowina, ustawa otwierająca dostęp do wielu zawodów dla młodych ludzi, to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, który będziemy popierać i wzywamy innych do jej wsparcia.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery