szukaj

Zaufało nam 51 815 firm, które zatrudniają 522 689 pracowników

Aktualności

OświadczenieBezrobocie w Polsce wśród młodych ludzi (do 25 roku życia) sięgnęło już dramatycznego poziomu 27,8%.

Jest to dramat młodych ludzi oraz dramat Polski, mający bardzo szerokie i wielorakie konsekwencje – począwszy od sytuacji gospodarczej a skończywszy na zapaści demograficznej.

Obecna sytuacja wymaga działań szybkich i radykalnych.

Polska ma doświadczenia wychodzenia z sytuacji dużo bardziej poważnych. Po upadku komunizmu dzięki wolności gospodarczej, którą umożliwiła tzw. Ustawa Wilczka ,  Polacy stworzyli 6 milionów miejsc pracy i w ciągu zaledwie kilku lat zmienili Polskę. Dokonaliśmy tego bezprecedensowego skoku cywilizacyjnego wyłącznie dzięki wolności gospodarczej – nie było banków, telefonów, unijnych dotacji, infrastruktury. Wystarczyło odblokowanie energii i przedsiębiorczości Polaków.

Sytuacja dojrzała już do tego, żeby powtórzyć ten sprawdzony sposób, a nie brnąć w coraz bardziej absurdalne pomysły w rodzaju dyrektyw unijnych, „że każdy ma mieć pracę”.

W Sejmie rozpoczynają się pracę nad ustawą odblokowującą dostęp do zawodów. Polska ma najbardziej zabetonowany system dostępu do zawodów w Europie. Regulowanych jest prawie 400 zawodów. Mimo dramatu bezrobocia otwarcie dostępu do zawodów – wcale nie jest przesądzone. Losy ustawy nie zależą od partii politycznych – bo podziały w jej sprawie biegną w poprzek partii politycznych. Uaktywniają się różne potężne lobby, które kosztem interesu publicznego, chcą wyłączyć spod ustawy różne branże: zablokować w nich konkurencję, nie dopuścić do nich młodych ludzi i wreszcie pobierać rentę monopolową od Klientów.

Dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera i będzie popierał działania Fundacji Republikańskiej w zakresie monitorowania prac legislacyjnych nad ustawą i udzieli jej wszelkiego możliwego wsparcia w tym zakresie.

Do rozwiązania problemu bezrobocia w Polsce – odblokowanie zawodów, to zdecydowanie za mało. Jeśli rzeczywiście chcemy cos z tym zrobić – powinniśmy sięgnąć po  polskie doświadczenia z lat 1989/92 i przywrócić wolność gospodarczą, która już raz uratowała nasz kraj. Niemniej zaproponowana przez Ministra Sprawiedliwości, Jarosława Gowina, ustawa otwierająca dostęp do wielu zawodów dla młodych ludzi, to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, który będziemy popierać i wzywamy innych do jej wsparcia.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Najnowsze artykuły

Otwieramy Świetlicę Wolności

W doskonałej lokalizacji, w centrum Warszawy, przy ulicy Nowy Świat 6/12 (butik C), w pobliżu Placu Trzech Krzyży, otwieramy Świetlicę Wolności. Lokal przeznaczony jest dla prawicowej, zdroworozsądkowej młodzieży. W tym miejscu organizacje młodych będą mogły nieodpłatnie organizować swoje wydarzenia, korzystać ze studia video, spotykać się w celach towarzyskich i rozrywkowych oraz rozwijać profesjonalną karierę, w czym będziemy pomagać.

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie rosnących cen energii

Ceny energii elektrycznej stanowią bardzo istotny dla wszystkich uczestników gospodarki parametr. Dla przedsiębiorców w sposób naturalny wydatki ponoszone na energię elektryczną stanowią koszt, dotkliwy w szczególności w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych cechujących się dużym zużyciem. Dla dystrybutorów, rosnące ceny energii elektrycznej oznaczają większe ryzyka (te podmioty stają się w zasadzie zakładnikami sytuacji – rozprowadzają bowiem produkt, którego ceny rosną w sposób całkowicie niezależny od nich).

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. projektu dyrektywy dot. produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Projekt dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych autorstwa Komisji Europejskiej budzi zdecydowane obawy środowiska przedsiębiorców. W długofalowy i silnie negatywny sposób wpłynie on bowiem na wiele polskich podmiotów, w istotnym stopniu pogarszając ich sytuację.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/