• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Darmowa pomoc prawna



    Ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw – podpisana 30 lipca 2018 r., weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Duda

    Ministerstwo: brak (Prezydent)

    Opis ustawy: Ustawa rozszerza krąg osób, którym może przysługiwać darmowa pomoc prawna. Skorzystać z niej będzie mogła każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, w którym stwierdzi, że nie stać ją na odpłatną pomoc.

    Plusy:

    + Zwiększenie dostępności pomocy prawnej może przyczynić się do większego wyedukowania społeczeństwa w sprawach prawnych, co pozwoli obywatelom dochodzić swoich praw w rozmaitych sporach także z urzędami publicznymi.

    Minusy:

    – Tak daleko idące rozszerzenie podmiotu osób, którym przysługuje pomoc, może doprowadzić do nieproporcjonalnego do potrzeb wzrostu wydatku publicznych na pomoc prawną, kosztem działających na rynku kancelarii prawnych,

    – Przy tak szerokim rozszerzeniu podmiotów mogących skorzystać z pomocy wykluczenie z nich przedsiębiorców (za wyjątkiem rozpoczynających działalność) należy uznać za ich dyskryminację. Przedsiębiorca bowiem, gdy popadnie w kłopoty, może mieć potrzebę skorzystania z pomocy prawnej, a nie będzie mieć możliwości jej sfinansowania,

    – NGO’sy świadczące poradnictwo prawne będą wybierane na drodze decyzji wojewody a nie samorządu jak miało to miejsce wcześniej. Jest to całkowicie zbędne przenoszenie kompetencji lokalnych na administracje centralną.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. Free-Photos/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Finanse dla Rozwoju 2024 – wspieranie przedsiębiorczości w erze zrównoważonego rozwoju

    Przedsiębiorcy sektora MŚP niezmiennie stanowią rdzeń gospodarki, a dzięki różnorodnym narzędziom finansowym mogą jeszcze skuteczniej wspierać swój rozwój. Podczas tegorocznej edycji konferencji Finanse dla Rozwoju 2024, zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, uczestnicy zostali wprowadzeni w nową erę wsparcia biznesowego skoncentrowaną na zrównoważonym rozwoju oraz środowiskowej odpowiedzialności.

    APEL ZPP: Wróćmy do składki zdrowotnej dla biznesu, która jest czytelna i uwzględnia trudną sytuację najmniejszych firm. W przeciwnym razie czeka nas dalszy chaos i degradacja mikroprzedsiębiorczości w Polsce.

    Polski Ład wprowadził do zasad rozliczania składki zdrowotnej przez firmy mnóstwo bałaganu i absurdów (jak np. składki płacone od sprzedaży środków trwałych), a jednocześnie spowodował dodatkowe zwiększenie obciążeń przedsiębiorców – również najmniejszych – w momencie, w którym istotnie wzrosły również innego typu koszty (m.in. pracy, energii elektrycznej, czy półproduktów i surowców).

    Kilka uwag o pospiesznym i nieustannym reformowaniu szkół – opinia Głównego Ekonomisty ZPP Piotra Korysia

    W ostatnich tygodniach problematyka szkoły w Polsce znalazła się, jak rzadko, na pierwszych stronach gazet. Kwestia podwyżek, potem kwestia prac domowych, a zupełnie ostatnio korekta listy lektur przyciągnęły uwagę. Wszystkie są refleksem tego samego problemu. Zamiast poważnej dyskusji o naprawie stanu edukacji mamy rozwiązania cząstkowe odpowiadające potrzebom pewnych grup elektoratu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery