• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Darmowa pomoc prawna



    Ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw – podpisana 30 lipca 2018 r., weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Duda

    Ministerstwo: brak (Prezydent)

    Opis ustawy: Ustawa rozszerza krąg osób, którym może przysługiwać darmowa pomoc prawna. Skorzystać z niej będzie mogła każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, w którym stwierdzi, że nie stać ją na odpłatną pomoc.

    Plusy:

    + Zwiększenie dostępności pomocy prawnej może przyczynić się do większego wyedukowania społeczeństwa w sprawach prawnych, co pozwoli obywatelom dochodzić swoich praw w rozmaitych sporach także z urzędami publicznymi.

    Minusy:

    – Tak daleko idące rozszerzenie podmiotu osób, którym przysługuje pomoc, może doprowadzić do nieproporcjonalnego do potrzeb wzrostu wydatku publicznych na pomoc prawną, kosztem działających na rynku kancelarii prawnych,

    – Przy tak szerokim rozszerzeniu podmiotów mogących skorzystać z pomocy wykluczenie z nich przedsiębiorców (za wyjątkiem rozpoczynających działalność) należy uznać za ich dyskryminację. Przedsiębiorca bowiem, gdy popadnie w kłopoty, może mieć potrzebę skorzystania z pomocy prawnej, a nie będzie mieć możliwości jej sfinansowania,

    – NGO’sy świadczące poradnictwo prawne będą wybierane na drodze decyzji wojewody a nie samorządu jak miało to miejsce wcześniej. Jest to całkowicie zbędne przenoszenie kompetencji lokalnych na administracje centralną.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. Free-Photos/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery