szukaj

Zaufało nam 51 841 firm, które zatrudniają 576 141 pracowników

Aktualności

Plusy ujemne: Wycofanie się z wcześniejszego przechodzenia w stan spoczynku sędziów SNUstawa z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym – podpisana dnia 17 grudnia 2018 r, weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

 

Polityk odpowiedzialny za ustawę: Marek Ast

Ministerstwo: brak (projekt poselski)

Opis ustawy: Siódma nowelizacja zeszłorocznej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przywraca do  stanu czynnego Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego oraz sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia.

Plusy:

+ Wycofanie z porządku prawnego przepisów budzących wątpliwości konstytucyjne,
+ Uniknięcie sytuacji chaosu prawnego, w sytuacji gdy orzeczenia wydawane byłyby w składzie w którym znajdują się sędziowie o niejasnym statusie.

Minusy:

– Niepewność prawa spowodowana kolejną nowelizacją ustawy dotyczącej kluczowej instytucji w państwie.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

 

Fot. qimono/pixabay.com

Najnowsze artykuły

Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.

W trakcie konwencji, która odbyła się pod koniec lutego, partia rządząca zaprezentowała kilka nowych postulatów programowych, które następnie zbiorczo zaczęły być nazywane „piątką Kaczyńskiego”. Propozycje te sprowadzają się w istocie do socjalnych transferów kierowanych do precyzyjnie wyłonionych grup społecznych, atrakcyjnych z punktu widzenia nadchodzących wyborów: rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, ludzie mieszkający poza większymi ośrodkami miejskimi, ludzie starsi.

Agenda Polska: Polityka społeczna. Wspierajmy ludzi, nie kryzysy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute wskazują niezbędne kierunki, aby pomoc państwa była efektywna i nakierowana na stojące przed Polską wyzwania społeczne. Polityka socjalna jako część polityki społecznej państwa powinna odpowiadać na potrzeby wszystkich obywateli i uwzględniać ich sytuacje życiowe, a nie tylko koncentrować się na wskazanych grupach i tych potrzebach, które w długotrwały sposób utrudniają ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców

W ostatnich dniach na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została kolejna wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (UD 277). Jak wskazuje Ministerstwo Infrastruktury, odpowiedzialne za prace legislacyjne w tym zakresie, głównym celem przedmiotowego projektu jest uregulowanie działalności podmiotów pośredniczących przy zlecaniu usług w zakresie przewozu osób i tym samym zapewnienie wszystkim podmiotom działającym na rynku równych warunków konkurencji i…

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/