• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Wycofanie się z wcześniejszego przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN



    Ustawa z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym – podpisana dnia 17 grudnia 2018 r, weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Marek Ast

    Ministerstwo: brak (projekt poselski)

    Opis ustawy: Siódma nowelizacja zeszłorocznej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przywraca do  stanu czynnego Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego oraz sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia.

    Plusy:

    + Wycofanie z porządku prawnego przepisów budzących wątpliwości konstytucyjne,
    + Uniknięcie sytuacji chaosu prawnego, w sytuacji gdy orzeczenia wydawane byłyby w składzie w którym znajdują się sędziowie o niejasnym statusie.

    Minusy:

    – Niepewność prawa spowodowana kolejną nowelizacją ustawy dotyczącej kluczowej instytucji w państwie.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. qimono/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Komentarz ZPP: należy walczyć z nielegalną imigracją, ale pracodawcy nie powinni ponosić odpowiedzialności za nielegalne pochodzenie dokumentów przedkładanych przez pracowników

    ZPP popiera propozycję Ministerstwa Rozwoju i Technologii zawartą w Artykule 22 tzw. „ustawy deregulacyjnej”, w myśl której przedsiębiorca nie będzie odpowiadać karnie za to, że pracujący u niego cudzoziemiec ma fałszywy lub uzyskany bezprawnie tytuł do pobytu…

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery