• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Zmiana ustawy o podatku dochodowym



    Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – podpisana 13 listopada 2018 r., weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Teresa Czerwińska

    Ministerstwo: Finansów

    Opis: Ustawa realizująca reformę podatkową rządu. Wprowadza ona szereg zmian podatkowych m.in. inne sposoby odliczania kosztów, zmiana stawki podatku CIT, ale i zmiany w leasingu.

    Plusy:
    + Obniżka CITu dla małych przedsiębiorstw z 15% na 9%,
    + Nieobowiązkowe składki na organizacje pracodawców oraz fikcyjne odsetki od kapitału w spółce będzie można wliczyć w koszty,
    + Możliwość łącznego opodatkowania dochodów małżonków na zasadach preferencyjnych.

    Minusy:
    – W koszta uzyskania przychodu zaliczyć będzie można jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych auta osobowego, używanego także w celach firmowych,
    – Na leasing samochodów osobowych wprowadzony zostanie limit 150 tys. złotych, który będzie można odliczyć w kosztach,
    – Ustawa, choć zawiera kilka pozytywnych zmian, to nie równoważą one złych rozwiązań. Przede wszystkim dlatego, że pozytywne zmiany dotkną niewielką grupę podatników, podczas gdy złe odczuje np. większość przedsiębiorców korzystających z samochodów.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. stevepb/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery