szukaj

Zaufało nam 51 818 firm, które zatrudniają 570 477 pracowników

Aktualności

Plusy ujemne: Zmiana ustawy o podatku dochodowymUstawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – podpisana 13 listopada 2018 r., weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

 

Polityk odpowiedzialny za ustawę: Teresa Czerwińska

Ministerstwo: Finansów

Opis: Ustawa realizująca reformę podatkową rządu. Wprowadza ona szereg zmian podatkowych m.in. inne sposoby odliczania kosztów, zmiana stawki podatku CIT, ale i zmiany w leasingu.

Plusy:
+ Obniżka CITu dla małych przedsiębiorstw z 15% na 9%,
+ Nieobowiązkowe składki na organizacje pracodawców oraz fikcyjne odsetki od kapitału w spółce będzie można wliczyć w koszty,
+ Możliwość łącznego opodatkowania dochodów małżonków na zasadach preferencyjnych.

Minusy:
– W koszta uzyskania przychodu zaliczyć będzie można jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych auta osobowego, używanego także w celach firmowych,
– Na leasing samochodów osobowych wprowadzony zostanie limit 150 tys. złotych, który będzie można odliczyć w kosztach,
– Ustawa, choć zawiera kilka pozytywnych zmian, to nie równoważą one złych rozwiązań. Przede wszystkim dlatego, że pozytywne zmiany dotkną niewielką grupę podatników, podczas gdy złe odczuje np. większość przedsiębiorców korzystających z samochodów.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

 

Fot. stevepb/pixabay.com

Najnowsze artykuły

Rządzie – nie ulegaj presji korporacji aptekarskiej – apelują przedsiębiorcy. Karta Dużej Rodziny na razie nie wejdzie do aptek

Z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego skierowanego pod obrady rządu zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie rządowym Karta Dużej Rodziny, w ramach którego rodziny wielodzietne otrzymują zniżki na zakup szeregu towarów i usług. Organizacje pracodawcze apelują o powrót do prac umożliwiających udział aptek w programie i nieuleganie presji korporacji aptekarskiej.

Najwyższa Izba Kontroli i organizacje przedsiębiorców wskazują na zaniechania w zwalczaniu nielegalnego wywozu leków

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w celu likwidacji mafii lekowej w Polsce.

Plusy Dodatnie, Plusy Ujemne – podsumowanie polskiej legislacji 2018

W rankingu określającym najlepsze jakościowo ustawy w 2018 roku, pierwsze miejsce zajęła Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. W ramach platformy „Plusy ujemne” przez cały poprzedni rok ocenialiśmy ustawy, które stały się częścią polskiego systemu prawnego. Każda z naszych ocen była poprzedzona analizą ustawy, pod kątem skutków jakie może przynieść dla gospodarki, funkcjonowania państwa czy wolności osobistych. Ogólna jakość naszej legislacji stoi na podobnym poziomie co w roku ubiegłym.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/