szukaj

Zaufało nam 51 815 firm, które zatrudniają 522 689 pracowników

Aktualności

TRZY NADMIERNE PRZYWILEJE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH POWINNY ZOSTAĆ ZNIESIONEW środę 5 grudnia 2012 odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, poświęcona nadmiernym przywilejom związków zawodowych w Polsce. W konferencji wzięli udział Paweł Dobrowolski (Prezes FOR), Cezary Kaźmierczak (Prezes ZPP) oraz Szymon Murek (Ekspert FOR, autor raportu).

Ustawa o związkach zawodowych z 1991 r. wprowadziła trzy nadmierne przywileje dla związków zawodowych: (1) etaty związkowe na koszt pracodawcy, a tak naprawdę na koszt konsumenta, (2) pomieszczenia związkowe na terenie zakładu, w praktyce udostępniane na koszt pracodawcy, (3) przerzucenie zbierania składek związkowych ze związków zawodowych na pracodawców. Jak wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprezentowanej na konferencji, przywileje te powinny zostać zniesione.

Ruch związkowy odegrał ogromną rolę w przywróceniu demokracji i gospodarki wolnorynkowej, a wielu działaczy związkowych z początkiem lat 90-tych weszło do polityki. Po 1989 r. koniecznością stało się dostosowanie prawa o związkach zawodowych do wymogów demokratycznego systemu politycznego. Posłowie, obawiając się zastąpienia dominacji państwa dominacją pracodawców, wyposażyli związki zawodowe w liczne nadmierne przywileje, których nie mają inne organizacje społeczne.

Każdy liberał jest za związkami zawodowymi. Każdy liberał jest przeciw nadmiernym przywilejom dla kogokolwiek. Bo każdy liberał wie, że najlepszą ochroną wolności jest ułożenie relacji pomiędzy grupami obywateli tak, by wszystkie grupy mogły się równoważyć same lub w koalicjach, a żadna z nich nie była władna zdobyć stałej przewagi nad innymi grupami lub koalicjami.- powiedział Paweł Dobrowolski, Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Pracownicy mają prawo zrzeszać się w obronie swoich interesów. By prawoto było realne, a nie jedynie deklaratywne, potrzebne są ustawowe gwarancje praw pracowniczych. Działalność związkowa nie może jednak być uprzywilejowana ponad inną działalność społeczną, w tym zwłaszcza nie może być finansowana przez pracodawców, czyli konsumentów.

Związki zawodowe skolonizowały przedsiębiorstwa będące de facto własnością podatnika. Bowiem tak, jak nie ma czegoś takiego, jak rządowe pieniądze, tak również nie ma czegoś takiego, jak rządowe przedsiębiorstwa. Rząd bowiem nie ma żadnych własnych pieniędzy, a tylko te, które odbierze podatnikom. Tak więc za nieuzasadnione związkowe przywileje płacą konsumenci i podatnicy, i należy z tym jak najszybciej skończyć – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Nadmierne przywileje związków zawodowych powinny zostać zniesione:

(1) Pracownicy, którzy podejmują pracę na rzecz związku, powinni traktować to zajęcie jako działalność społeczną.Jeśli mimo wszystko zdecydowaliby się zupełnie zawiesić działalność zawodową, a za działalność związkową pobierać pensję, powinna być ona finansowana z funduszy związkowych. Nie można obarczać pracodawców obowiązkiem wypłacania pracownikom pensji za działalność związkowców.

(2) Lokal na terenie zakładu to nie prawo, ale nadmierny przywilej. Inne organizacje społeczne nie mogą oczekiwać, że ktoś inny zapewni im na swój koszt lokal i jego wyposażenie do działalności. Można rozważać zagwarantowanieprawa związkowców do zwołania spotkania pracowników na terenie zakładu

(3) Wiele organizacji społecznych pobiera od swych członków składki. Związki zawodowe nie są tu wyjątkiem, ale mają wyjątkowy przywilej zbierania swoich składek przez pracodawców i na koszt pracodawców. Powinny to robić na własny koszt i ryzyko, chyba że pracodawca dobrowolnie zgodzi się zbierać składki związkowe.

* * *

Komentarz Pawła Dobrowolskiego – Prezesa Forum Obywatelskiego Rozwoju:
Obejrzyj: http://youtu.be/N7Cy14yzkbE

Komentarz Cezarego Kaźmierczaka – Prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców:
Obejrzyj: http://youtu.be/SR73stg6td4

Najnowsze artykuły

Otwieramy Świetlicę Wolności

W doskonałej lokalizacji, w centrum Warszawy, przy ulicy Nowy Świat 6/12 (butik C), w pobliżu Placu Trzech Krzyży, otwieramy Świetlicę Wolności. Lokal przeznaczony jest dla prawicowej, zdroworozsądkowej młodzieży. W tym miejscu organizacje młodych będą mogły nieodpłatnie organizować swoje wydarzenia, korzystać ze studia video, spotykać się w celach towarzyskich i rozrywkowych oraz rozwijać profesjonalną karierę, w czym będziemy pomagać.

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie rosnących cen energii

Ceny energii elektrycznej stanowią bardzo istotny dla wszystkich uczestników gospodarki parametr. Dla przedsiębiorców w sposób naturalny wydatki ponoszone na energię elektryczną stanowią koszt, dotkliwy w szczególności w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych cechujących się dużym zużyciem. Dla dystrybutorów, rosnące ceny energii elektrycznej oznaczają większe ryzyka (te podmioty stają się w zasadzie zakładnikami sytuacji – rozprowadzają bowiem produkt, którego ceny rosną w sposób całkowicie niezależny od nich).

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. projektu dyrektywy dot. produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Projekt dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych autorstwa Komisji Europejskiej budzi zdecydowane obawy środowiska przedsiębiorców. W długofalowy i silnie negatywny sposób wpłynie on bowiem na wiele polskich podmiotów, w istotnym stopniu pogarszając ich sytuację.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/