• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    USTAWA UMORZENIOWA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PRZYJĘTA PRZEZ SENACKĄ KOMISJĘ RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ



    W dniu 16 listopada 2012 r. w gmachu Senatu planowo odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w celu rozpatrzenia ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (druk senacki nr 233, druki sejmowe 382 i 790).

    W posiedzeniu uczestniczyli obok Przewodniczącego Pana senatora Mieczysława Augustyna i członków senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciele strony rządowej, ZUS-u, Biura Legislacyjnego Senatu, Pani poseł sprawozdawca sejmowej KPSiR – Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Związku Przedsiębiorców i Pracodawców reprezentowanego przez Dyrektor Biura Interwencji Dorotę Wolicką.

    Ze wszystkich uczestników posiedzenia jedynie Biuro Legislacyjne Senatu zaproponowało 5 poprawek, z których 4 miały charakter bardziej kosmetyczny, a jedna uzupełniająco-regulujący kwestie umorzenia zawieszonego administracyjnego postępowania egzekucyjnego, jednak żadna nie miała zdecydowanego wpływu na ostateczny kształt ustawy i możliwość uzyskania umorzenia z jej mocy .

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w dostarczonym wcześniej członkom KRiPS stanowisku z dnia 12.11.2012.r. oraz podczas prac Komisji senackiej nie wnosił żadnych uwag, doprecyzowań czy poprawek do ustawy nr druku senackiego 233 głównie ze względu na poważne i realne ryzyko cofnięcia ustawy do Sejmu w przypadku naniesienia na tym etapie jakichkolwiek poprawek, co najprawdopodobniej znacząco, a nawet niebezpiecznie dla beneficjentów wydłużyłoby procedowanie ustawy umorzeniowej.

    Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami i złożonym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wnioskiem, senatorowie wykazali bardzo dużo zrozumienia dla potrzeby jak najszybszego uregulowania sytuacji poszkodowanych przez ZUS przedsiębiorców ustawą umorzeniową i nie zdecydowali się na uwzględnienie uwag Biura Legislacyjnego Senatu jako drugorzędnych, jednogłośnie przyjmując ustawę bez jakichkolwiek poprawek.
    Senatorem sprawozdawcą został Jan Michalski.

    Link do transmisji z posiedzenia KRiPS w dniu 16.11.2012.r. w sprawie ustawy nr senackiego druku 233:

    http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

    lub

    http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,8,1,komisja-rodziny-i-polityki-spolecznej.html

    Równocześnie pragnę poinformować, że decyzją Marszałka Senatu “nasza” ustawa została dodatkowo skierowana do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, przez którą będzie rozpatrywana na planowanym posiedzeniu w/w Komisji w dniu 21.11.2012.r. o godz.14.30. w gmachu Senatu.

    W związku z powyższym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podjął działania zmierzające do jak najszybszego, życzliwego przyjęcia ustawy umorzeniowej przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej dla dobra jej beneficjentów. 

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery