• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia



    Warszawa, 19 października 2020 r.

     

    Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia 

    Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Poniedziałkowa (19.10) konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego tchnęła wreszcie niezbędnym na ten moment optymizmem odpowiadając na pytania zadawane przez środowisko pracodawców w ochronie zdrowia już od kilku miesięcy.

    Cieszy, że:

    – Minister Zdrowia jest nastawiony na budowanie dobrych relacji ze wszystkimi środowiskami w tych trudnych czasach,

    – jest pomysł jak zwiększyć ilość łóżek dla pacjentów z powikłaniem COVID-19 w ramach obecnych szpitali na różnym poziomie referencyjnym,

    – jest pomysł  jak wykorzystać potencjał prywatnych świadczeniodawców, w tym prywatnych szpitali w systemie ochrony zdrowia, które mogą włączyć się do opieki uruchamiając niezakontraktowany w sieci potencjał,

    – jest pomysł jak poprawić warunki płacy i bezpieczeństwa zawodowego dla lekarzy i innych zawodów medycznych,

    – jest pomysł jak uruchomić dodatkowe zasoby kadr medycznych i paramedycznych,

    – jest pomysł jak zwiększyć z udziałem wojska przepustowość punktów wymazowych tzw. drive-through, choć nie wiadomo jeszcze jak zwiększyć przepustowość samych laboratoriów.

    Należy jednak zadać następujące pytania:

    – dlaczego zabieramy się za tego typu decyzje i ustalenia tak późno? Dlaczego musieliśmy narazić pacjentów, pracowników służby zdrowia i ich rodziny na chaos, lęk i niepokój o życie lub zdrowie?

    – dlaczego nie wykorzystujemy potencjału istniejących szpitali polowych w ramach służby medycznej Ministerstwa Obrony Narodowej,  zamiast tego budujemy narodowy szpital covidowy?

    – gdzie jest głos Głównego Inspektora Sanitarnego, bo to jemu podległy Sanepid miał zapewnić realizację najważniejszego w walce z epidemią procesu czyli koordynację masowych badań, szybką izolację osób zakażonych na czas kwarantanny i właściwy przepływ informacji?

    Dzięki tym działaniom moglibyśmy uniknąć kolejnego formalnego lub nieformalnego lockdownu gospodarki.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

     

    20.10.2020 Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Fot. Helloquence / na lic. Unsplash

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery