• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    56% PRZEDSIĘBIORCÓW NIE UFA ŻADNEMU POLITYKOWI



    NAJWIĘCEJ – 19% UFA RYSZARDOWI KALISZOWI

    Dom Badawczy Maison na zlecenie ZPP przeprowadził badanie zaufania do liderów polskich partii politycznych. Badanie zostało przeprowadzone wśród przedsiębiorców z sektora MSP, które zatrudnia 3 Polaków i wytwarza 67% PKB. Sektor MSP (firmy zatrudniające do 250 pracowników) to 99,8% firm w Polsce.

    Oto wyniki badania:

    56% PRZEDSIĘBIORCÓW NIE UFA ŻADNEMU POLITYKOWI

    Badanie zostało przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP. Total N=576 (w styczniu  2013) . Metoda: CAWI.

    „To, że 56% przedsiębiorców nie ufa nikomu mnie nie zaskakuje – powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak. – Trochę zaskakuje mnie 1. Miejsce na tej liście Ryszarda Kalisza, którego dokonania dla polskiej przedsiębiorczości nie są mi znane. Być może jest coś o czym nie wiem”.

    Niemniej tak wysoki poziom nieufności do klasy politycznej wśród tej istotnej grupy społecznej jest bardzo niepokojący. Podobnie jak w wypadku naszego wcześniejszego badania, z którego wynikało, że połowa przedsiębiorców nie uważa żadnej partii  za swoją reprezentacje polityczną, tak wysoki poziom nieufności zaczyna być niebezpieczny dla Państwa, z którego instytucjami nie utożsamia się połowa liczącej się grupy społecznej.

    Wydaje się, że jedynie poważna reforma ustrojowa jest w stanie ten stan rzeczy zmienić, bowiem w ramach obecnego systemu, zachowania polityków – których nie akceptuje ponad połowa przedsiębiorców – nie ulegną zmianie.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery