szukaj

Zaufało nam 51 904 firmy, które zatrudniają 575 627 pracowników

Aktualności

Agenda Polska: Tak powinna działać administracja przyjazna PolakomWarszawa, 5 czerwca 2019 r. 

 

Agenda Polska: Tak powinna działać administracja przyjazna Polakom

 

Agenda Polska, projekt Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute, prezentuje rozwiązania systemowej naprawy funkcjonowania państwa. Kluczowym postulatem najnowszego raportu jest wzrost jakości usługowej państwa. Zarządzanego jak sprawne przedsiębiorstwo z czytelnym zakresem praw i obowiązków oraz przejrzystymi i racjonalnymi procedurami wobec obywateli.

Państwo usługowe to organizm instytucji publicznych oferujących obywatelom szeroki zakres łatwo dostępnych i efektywnych usług. Nie zastępuje ono prywatnych podmiotów, ale tworzy krwiobieg gospodarki. Jego główną funkcją jest zapewnienie infrastruktury niezbędnej do rozwoju oraz aktywności zawodowej i społecznej.

Państwo z wysokiej jakości usługami nie musi rozwijać transferów pieniężnych, aby zmniejszać nierówności społeczne czy ekonomiczne. To alternatywa dla państwa z rozbudowanymi transferami socjalnymi i politycznym rozdawnictwem. Rząd nie musi prowadzić redystrybucji dochodu w postaci działalności socjalnej, bo nierówności ekonomiczne są niwelowane przez redystrybucję usługową.

Niestety w Polsce przykładem źle pojętej funkcji państwa jest historia rozwoju wolności gospodarczej. Rosnąca liczba zmian prawnych próbujących okiełznać przedsiębiorczość przekłada się na coraz większą liczbą przepisów z zakazami, nakazami, pozwoleniami i kontrolami.

Autorzy raportu proponują zmianę organizacyjną państwa na takie, które zapewni poczucie sprawstwa, bezpieczeństwa, podmiotowości obywatelskiej. Takie państwo wspiera i ułatwia życie, zaspokaja potrzeby obywateli, w tym stabilność, bezpieczeństwo, możliwości rozwoju.

WEI oraz ZPP postulują rozwój państwa usługowego rozumianego jako sprawny menadżer, który wysłuchuje głosów obywateli i proponuje im rozwiązania.

Rekomendacje:

 • kompleksowe wdrożenie e-administracji;
 • powszechna cyfryzacja, niezbędna do odbiurokratyzowania gospodarki oraz do zapewnienia równego dostępu do świadczeń oferowanych przez instytucje publiczne;
 • brak nadmiernych regulacji, poszanowanie równych praw obywateli, prawa do wolności;
 • gwarancja stabilność i przejrzystość przepisów, prawo do sądu i dążenie do udzielenia obywatelowi pomocy w przestrzeganiu prawa;
 • gwarancja równości dostępu do usług i informacji przez obywateli;
 • gwarancja swobody wyboru, rozwoju własnego i działalności gospodarczej;
 • ochrona obywateli, gwarancja bezpieczeństwa od przestępstw i wojny, ale też zapewnienie ochrony informacji;
 • efektywna komunikacja z obywatelami, w tym informowanie o planach
  i działaniach, transparentność;
 • usługowe państwo korzysta z porad ekspertów dziedzinowych, prowadzi konsultacje społeczne ustaw, współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

Pełny raport jest dostępny do pobrania tutaj.  

******

Raport powstał w ramach projektu „Agenda Polska”, wspólnego przedsięwzięcia Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, którego celem jest przygotowywanie strategii rozwoju Polski, rozwiązań systemowych i punktowej naprawy prawa.

Dotychczas w ramach serii ukazały się następujące publikacje:

Strategia konkurencji prawno-instytucjonalnej Polski

Strategia Bezpieczeństwa Polski

Zakres koncepcyjny nowego systemu podatkowego w zakresie podatków bezpośrednich i pośrednich. Płaca + Podatki –

Wymierna sprawiedliwość. Projekt reformy sądownictwa

Szkoła dla życia. Kto zapłaci za nasze emerytury?

Emerytura obywatelska. Bezpieczna starość, wyższe płace

50 milionów mieszkańców Polski. Konkretne działania, a nie tylko marzenia

Polityka społeczna. Wspieramy ludzi, nie kryzysy 

Projekt Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej 

 

Fot. rawpixel/pixabay.com

Najnowsze artykuły

Komunikat ZPP ws. wyboru przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców protestuje przeciwko próbom niezgodnego z prawem forsowania kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego na nowego przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Kandydatura przewodniczącego wyłonionego z ramienia strony pracodawców powinna zostać zaakceptowana przez wszystkie organizacje reprezentatywne – w tej chwili takiej jednomyślności nie ma. Wybór nowego przewodniczącego RDS, dokonany bez zgody Związku czy którejkolwiek innej reprezentatywnej organizacji pracodawców, byłby sprzeczny z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

Apel 55 organizacji pracodawców ws. utrzymania limitu składek na ZUS

Związek Przedsiębiorców o Pracodawców wspólnie z 54 organizacjami pracodawców zaapelowali wczoraj do premiera Mateusza Morawieckiego o utrzymanie limitu składek na ZUS. Jest to odpowiedź na zakładane w projekcie budżetu na 2020 r. zniesienie tej granicy.

Przedsiębiorcy oceniają: podniesienie stawki minimalnej ma największy wpływ na działalność firm

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z firmą Maison&Partners zapytał polskich przedsiębiorców, jak oceniają poszczególne działania rządu i jaki wpływ mają one na funkcjonowanie ich przedsiębiorstw. Firmy deklarują, że to podniesienie stawki minimalnej ma jeden z największych wpływów na ich działalność. Jednocześnie poczynienia rządu w tym zakresie znajdują się w grupie najgorzej ocenianych. Co najistotniejsze, badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed opublikowaniem planów Prawa i Sprawiedliwości w zakresie wzrostu płacy minimalnej.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/