• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Celnikom wstyd za MF



    24-11-2014

    Szeregowi funkcjonariusze służby celnej coraz częściej wstydzą się przed obywatelami za działania Ministerstwa Finansów – informuje Sławomir Siwy, Przewodniczący ZZ Celnicy PL, w liście skierowanym do Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP.

    Poniżej list:

    Szanowny Pan
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

    Dzień dobry,

    przesyłam w załączniku pismo do Prokuratora Generalnego, które dzisiaj wysłałem mailem. Miałem okazję spotkać się z Panem w programie „Państwo w Państwie”. Podobnie walczymy z wieloma absurdami w Ministerstwie Finansów.

    Funkcjonariuszom niżej postawionym w hierarchii służbowej jest często po prostu wstyd wobec obywateli za szkodliwe decyzje, które są wdrażane w formie poleceń i wytycznych i nakazywane funkcjonariuszom do wykonywania. Wytyczne i polecenia, które szkodzą i są wbrew interesowi publicznemu.

    Przesyłam załączone pismo ponieważ pamiętam, że ZPP zajmował się sprawą nagłej zmiany klasyfikacji taryfowej kodów CN 3814, 3820 na 2207 dokonanej przez Ministerstwo Finansów.

    Otóż wygląda na to, że wcześniej Ministerstwo Finansów miał inne podejście do tej kwestii.

    Gdyby przyjąć taką interpretację jaką dzisiaj prezentuje Resort, z dużą dozą prawdopodobieństwa należałoby stwierdzić, że wszystko co klasyfikowane było przy imporcie z Ukrainy jako kod 3820, a wjechało tego dziesiątki miliony ton czy kilogramów, już nie pamiętam, ale jest to w raporcie NIK i potem jeszcze po roku 2007 bardzo dużo wjeżdżało, z czym walczyliśmy i ostatecznie skutecznie, powinno być klasyfikowane do kodu 2207, co wiąże się oczywiście z kwestią podatku akcyzowego (zwolnienia do zera pod pewnymi warunkami, a nie bezwarunkowego).

    Z poważaniem,
    Sławomir Siwy
    Przewodniczący
    ZZ Celnicy PL

    Załącznik.

    Najnowsze artykuły

    Komentarz ZPP: należy walczyć z nielegalną imigracją, ale pracodawcy nie powinni ponosić odpowiedzialności za nielegalne pochodzenie dokumentów przedkładanych przez pracowników

    ZPP popiera propozycję Ministerstwa Rozwoju i Technologii zawartą w Artykule 22 tzw. „ustawy deregulacyjnej”, w myśl której przedsiębiorca nie będzie odpowiadać karnie za to, że pracujący u niego cudzoziemiec ma fałszywy lub uzyskany bezprawnie tytuł do pobytu…

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery