• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Kompromis w sprawie dyrektywy tytoniowej



    Warszawa, 8.10.2013 r.

    INFORMACJA PRASOWA

    Dziś w Strasbourgu odbyło się kluczowe głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy tytoniowej. Posłowie zmienili niebezpieczne dla 30 tysięcy miejsc pracy w Polsce obostrzenia. Odrzucono zakaz sprzedaży papierosów typu slim, a jeśli chodzi o papierosy mentolowe, ich sprzedaż została dopuszczona do 2022 roku.

    Od czerwca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców koordynował akcję „StopDyrektywie.pl”, pozwalającą polskim handlowcom, plantatorom tytoniu i pracownikom zatrudnionym w przetwórstwie tytoniu wyrazić swoje zdanie na temat zmian forsowanych w dyrektywie tytoniowej, takich jak zakaz papierosów mentolowych i zakaz papierosów slim stanowiących razem 38% rynku w Polsce.

    Wszelkie analizy gospodarcze wskazywały, że skutki dyrektywy okażą się najboleśniejsze dla Polski – pierwszego w Unii przetwórcy tytoniu, największego producenta gotowych wyrobów tytoniowych i drugiego kraju pod względem uprawy tytoniu – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  Stawką dzisiejszego głosowania było więc utrzymanie tysięcy miejsc pracy w Polsce.

    W ciągu kilku ostatnich miesięcy ponad 7000 ludzi zagrożonych utratą miejsca pracy w wyniku wprowadzenia proponowanych w dyrektywie zapisów zwróciło się z bezpośrednim apelem do naszych Europosłów o zablokowanie niekorzystnych dla Polski zmian.  – Dziś mogę powiedzieć, że nasi reprezentanci w Parlamencie Europejskim  stanęli na wysokości zadania – wskazuje Kazimierczak. – Dzięki zgłoszonym i popieranym przez naszych parlamentarzystów poprawkom do dyrektywy tytoniowej tak dramatyczne skutki dyrektywy tytoniowej dla miejsc pracy w Polsce będą zminimalizowane. Posłowie wykonali też gigantyczną pracę w swoich grupach politycznych, by te poprawki zyskały szersze poparcie – dodaje prezes ZPP. – Ze względu na różne, nieprzychylne Polsce naciski nie było to łatwe, dlatego w imieniu polskich handlowców, plantatorów i pracowników zatrudnionych w przetwórstwie gorąco im za to dziękuję – podsumowuje Kaźmierczak.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Tel/ 504 28 78 17
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery