• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komunikat ZPP ws. wyboru przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego



    Warszawa, 18 września 2019 r. 

     

    KOMUNIKAT ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. WYBORU PRZEWODNICZĄCEGO
    RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców protestuje przeciwko próbom niezgodnego z prawem forsowania kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego na nowego przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Kandydatura przewodniczącego wyłonionego z ramienia strony pracodawców powinna zostać zaakceptowana przez wszystkie organizacje reprezentatywne – w tej chwili takiej jednomyślności nie ma. Wybór nowego przewodniczącego RDS, dokonany bez zgody Związku czy którejkolwiek innej reprezentatywnej organizacji pracodawców, byłby sprzeczny z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

    Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej. Kadencja przewodniczącego Rady trwa rok. Niebawem końca dobiega kadencja obecnej przewodniczącej, pani Doroty Gardias, wskazanej w ubiegłym roku przez stronę pracowników. Przed nią, przewodniczącą Rady była przedstawicielka strony rządowej, ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Według zatem mechanizmu rotacyjnego, w tym roku przewodnictwo Rady obejmie reprezentant strony pracodawców.

    Przepisy nie regulują dokładnie trybu wyboru przedstawiciela którejś ze stron społecznych obejmującego przewodnictwo w Radzie. Ma on być przez tę stronę „wskazany”. Brak odwołania do procedury głosowania, uwzględnionej w innych przepisach ustawy o RDS, oznacza jednak, że dana strona powinna w toku negocjacji osiągnąć konsensus co do osoby wskazanej na przewodniczącego Rady.

    Pragniemy poinformować, że wewnątrz strony pracodawców nie ma w tej chwili jednomyślności co do wskazania nowego przewodniczącego Rady. Wskazanie jakiegokolwiek członka Rady reprezentującego stronę pracodawców na nowego przewodniczącego, bez uzyskania akceptacji wszystkich reprezentatywnych organizacji pracodawców, byłoby działaniem sprzecznym z przepisami ustawy. Tym samym, wszelkie decyzje podjęte przez takiego przewodniczącego byłyby nieważne, ponieważ byłby on wybrany w sposób niezgodny z prawem.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ma swoich przedstawicieli w Radzie Dialogu Społecznego od grudnia 2018 roku. Jesteśmy pierwszą organizacją spoza kręgu podmiotów zasiadających wcześniej w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, której udało się to osiągnąć. Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się naszych przedstawicieli w składzie Rady zburzyło dotychczasowy porządek, w ramach którego rozmaite decyzje podejmowane były w sposób nieprzejrzysty, w oparciu o zakulisowe gry interesów. Nie akceptujemy sytuacji, w której przewodniczącego Rady próbuje się wybierać podczas pokątnych zebrań części organizacji, ignorując głos pozostałych.

    Informujemy jednocześnie, że w dniu dzisiejszym wysłaliśmy oficjalne pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jako nieformalnego patrona dialogu społecznego w Polsce, w którym prosimy o przedstawienie interpretacji przepisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego odnoszących się do kwestii wyboru przewodniczącego Rady przez jedną z jej stron społecznych. Na ręce obecnej przewodniczącej RDS, pani Doroty Gardias, złożyliśmy z kolei pismo, w którym wprost wyraziliśmy sprzeciw wobec kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego i podkreśliliśmy, że nowego przewodniczącego Rady muszą zaakceptować wszystkie organizacje tworzące stronę pracodawców.

    Jesteśmy przekonani, że strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego może osiągnąć porozumienie, co do tego, którego z jej przedstawicieli wskazać jako następnego przewodniczącego. W istocie jedynym warunkiem, jaki stawiamy potencjalnemu kandydatowi, są wysokie kwalifikacje merytoryczne i moralne. W tych granicach jesteśmy skłonni dyskutować o każdej kandydaturze. Podkreślamy jednocześnie, że wskazanie kogokolwiek na nowego przewodniczącego reprezentującego stronę pracodawców bez naszej zgody, będzie sprzeczne z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

    Najnowsze artykuły

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Propozycja rządu w sprawie składki zdrowotnej dla firm jest uczciwa, dyskutujmy o szczegółach – Komentarz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

    Niemal 600 tysięcy zamkniętych lub zawieszonych działalności gospodarczych w 2023 roku to rezultat lawinowo rosnących kosztów, w tym m.in. kosztów pracy, energii, czy półproduktów, ale także tych związanych z podwyżkami podatków i składek. Szczególnie skokowy wzrost dotyczył w ostatnim czasie składek zdrowotnych odprowadzanych przez przedsiębiorców. Jest to skutek zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu – ryczałtowe, a więc stałe do tej pory składki stały się składkami proporcjonalnymi i uzależnionymi od uzyskiwanego dochodu. Dla wielu firm oznaczało to nawet kilkukrotny wzrost miesięcznej wysokości składki zdrowotnej.

    NAJLEPSZE POLSKIE FIRMY ZOSTAŁY PONOWNIE UHONOROWANE NAGRODĄ “DOBRA FIRMA”

    W czwartkowe popołudnie, po zakończeniu konferencji “Finanse dla Rozwoju 2024” ogłoszono zwycięzców czwartej już edycji programu Dobra Firma, organizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Nagrody zostały przyznane wyróżniającym się innowatorom, inwestorom, pracodawcom i najbardziej efektywnym przedsiębiorstwom. Wśród nagrodzonych znalazły się firmy z różnych sektorów, takich jak m.in. branża hotelowa, spedycyjna, inwestycyjna czy budowlana.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery