• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    List ZPP Biała Podlaska do Premiera Mateusza Morawieckiego



    Biała Podlaska, 3 kwietnia 2019 r. 

     

    Szanowny Panie Premierze,

     

    Działając w imieniu środowiska przedsiębiorców i kupców zwracamy się do Pana o rewizję stanowiska w zakresie ograniczeń handlu w niedziele.

    Głosując w wyborach parlamentarnych daliśmy ogromny kredyt zaufania dla Pana rządu i władzy. Oczekiwaliśmy systemowych zmian, tak bardzo potrzebnych przedsiębiorcom. Wierzyliśmy, że obecne środowisko polityczne skutecznie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, zmniejszenie przerostów biurokratycznych i będzie wspierać przedsiębiorców w każdej dziedzinie. Z czasem nasze postulaty ograniczały się do próśb o “nieprzeszkadzanie” w prowadzeniu biznesu opartego o rynkowe kryteria. Dziś wiemy już, że to tylko mrzonki, a w rzeczywistości warunki niezależne od nas narzucają zbędne ograniczenia niewiele mające z realiami rynkowymi. Oprócz realnych podwyżek danin publicznych i podatków, które czekają na nas w najbliższym czasie, z przeznaczeniem na wsparcie socjalne, sięgające niespotykanej dotąd skali, doszła w ostatnim roku dotkliwa kara. Tak, to kara, bo czym innym można nazwać odbieranie przedsiębiorcom swobody prowadzenia działalności w dowolnym dniu tygodnia? Przeprowadzony w sposób chaotyczny proces legislacyjny, bez szerokich konsultacji społecznych i bez należycie przeprowadzonej oceny skutków regulacji dziś stał się gwoździem do trumny nas, przedsiębiorców. Mówi się głośno o problemach branży spożywczej, centrów handlowych, małych i dużych firm zajmujących się handlem, a ilu z nas prowadzących odmienny rodzaj działalności musi borykać się z konsekwencjami nieprzemyślanych decyzji ośrodka władzy, które zostały podjęte wskutek szantażu wąskiej grupy społecznej. Skala upadku naszych firm nie będzie wyjątkiem w skali kraju, a bankructwa firm nie obędą się bez konsekwencji dla budżetu Państwa i dalszego spadku zaufania przedsiębiorców do rządu. 

    Z tego miejsca protestujemy stanowczo i nalegamy na likwidację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele ze względu na jej negatywne skutki dla małych przedsiębiorstw. Dla sektora MŚP przedmiotowa ustawa jest ciosem w plecy i stoi w całkowitej sprzeczności z swobodą nieskrępowanej działalności gospodarczej. 

    Dlaczego w obliczu tak absurdalnej ustawy, rząd nie podejmie dalszych działań wyłączających następne grupy zawodowe z świadczenia pracy w dni ustawowo wolne? W skądinąd słusznej motywacji zmierzającej do wyrównania szans rodzimego środowiska gospodarczego w stosunku do ponadnarodowych (częstokroć subwencjonowanych przez rząd zachodnich krajów) konglomeratów handlowych – nasze racje po raz kolejny zostały wyrzucone na przysłowiowy bruk!

    Wierząc w zdroworozsądkowe i uwzględniające żywotne interesy środowiska polskich kupców, rzemieślników i przedsiębiorców, oczekujemy podjęcia działań przywracających status quo. 


    W imieniu środowiska i członków ZPP Podlasie,

    Tadeusz Konaszuk, Prezes Zarządu
    Krzysztof Łajtar, Wiceprezes Zarządu
    Janusz Kawka, Wiceprezes Zarządu

     

    Skan listu do Premiera Mateusza Morawieckiego 

     

    fot. Álvaro Serrano / Unsplash

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery