• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Memorandum o Współpracy pomiędzy Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) a Ukraińskim Klastrem Technologii Podwójnego Zastosowania (UADUT)



    Warszawa, 7 października 2025r.

    Memorandum o Współpracy pomiędzy Związkiem Przedsiębiorców
    i Pracodawców (ZPP) a Ukraińskim Klastrem Technologii Podwójnego Zastosowania (UADUT)

    W dniu 7 października 2025 r. w Warszawie podpisano Memorandum o Współpracy pomiędzy Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) a Ukraińskim Klastrem Technologii Podwójnego Zastosowania (UADUT).

    Ukraiński Klaster Technologii Podwójnego Zastosowania (UADUT) zrzesza przedsiębiorstwa, instytucje naukowe i edukacyjne, które działają na rzecz rozwoju i wdrażania innowacyjnych technologii obronnych oraz ich transferu do sektora cywilnego. 

    W obliczu dynamicznych zmian w regionie, współpraca w dziedzinie technologii podwójnego zastosowania – obejmujących zarówno sektor cywilny, jak i militarny – nabierają strategicznego znaczenia dla bezpieczeństwa, innowacji i rozwoju gospodarczego obu krajów. Podpisanie Memorandum stanowi zatem ważny krok w budowaniu trwałych więzi gospodarczych pomiędzy firmami z Polski i Ukrainy. Rozwój partnerstwa w obszarze technologii podwójnego zastosowania ma szczególne znaczenie w kontekście wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego.

    Podczas uroczystości głos zabrał Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, który podkreślił, że żyjemy w bardzo nieoczywistych czasach, w których obserwujemy swoisty wyścig zbrojeń w obszarze technologii dronowych. Dlatego tak istotną rolę odgrywa dziś Ukraiński Klaster Technologii Podwójnego Zastosowania – to, co robicie, realnie zmienia oblicze współczesnego pola walki. Podobne przełomy miały miejsce podczas I i II wojny światowej. W tym właśnie punkcie spotykają się biznes, nauka i polityka. Klaster koncentruje się nie tylko na wymiarze militarnym, lecz także cywilnym, a prawdziwa wartość powstaje dopiero wtedy, gdy te dwa obszary współpracują ze sobą.

    Marcin Nowacki, Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zaznaczył istotę współpracy polsko-ukraińskiej. ZPP od lat koncentruje się na wspieraniu relacji gospodarczych między Polską a Ukrainą, ale widzimy także ogromny potencjał w obszarze technologii podwójnego zastosowania. To partnerstwo jest dla nas niezwykle ważne – wierzymy, że połączenie doświadczenia polskich przedsiębiorców z innowacyjnością ukraińskich firm przyniesie wymierne korzyści obu stronom.

    Serhii Oprya, Przewodniczący Rady Nadzorczej UADUT zaznajomił uczestników spotkania z działalnością klastra i podkreślił, że jest dumny z dzisiejszego podpisania Memorandum. Ukraiński Klaster Technologii Podwójnego Zastosowania jest gotowy otworzyć się na współpracę międzynarodową, nie tylko w Europie. Naszym celem jest partnerska współpraca, oparta na wzajemnych korzyściach: ukraińskie technologie dual-use będą mogły poszerzyć swój rynek eksportowy, a europejscy partnerzy zyskają możliwość testowania rozwiązań na rzeczywistym polu walki. Wierzymy, że wojna wkrótce się zakończy, a wspólne badania i rozwój w obszarze technologii podwójnego zastosowania będą kontynuowane i pogłębiane. W imieniu UADUT deklaruję pełną gotowość i otwartość na dalszą współpracę.

    Podpisanie Memorandum otwiera drogę do realizacji wspólnych projektów, wymiany doświadczeń oraz tworzenia synergii pomiędzy polskimi i ukraińskimi podmiotami, co przyczyni się do wzmocnienia nie tylko bezpieczeństwa, ale również innowacyjności i konkurencyjności obu krajów na arenie międzynarodowej. 

    zobacz: Memorandum o Współpracy pomiędzy Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) a Ukraińskim Klastrem Technologii Podwójnego Zastosowania (UADUT)

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP do projektu ustawy o zmianie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (UC90)

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) co do zasady popiera cel projektu ustawy o zmianie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (UC90), jakim jest dostosowanie polskich przepisów do wymogów wynikających z Dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z dnia 14 grudnia 2022 r. oraz aktualnych wytycznych OECD dotyczących globalnego minimalnego poziomu opodatkowania (Pillar 2 / GloBE). W naszym przekonaniu dążenie do ograniczenia nadmiernych obciążeń administracyjnych dla grup kapitałowych to słuszny kierunek. Równocześnie czujemy się jednak w obowiązku wskazać kilka pól, na których dyskutowany akt prawny wymaga korekt i uzupełnień.

    Dlaczego mikroprzedsiębiorcy nie są problemem polskiej gospodarki? – mity i fakty

    W debacie o polskiej gospodarce coraz częściej pojawia się uproszczony podział. Z jednej strony „poważny biznes” – duże, produktywne firmy, z drugiej zaś mikroprzedsiębiorcy wrzucani do jednego worka z etykietą „Januszy biznesu”.

    ZPP – Przegląd Unijnego Aktu Przyspieszenia Przemysłu (Industrial Accelerator Act)

    Akt o Przyspieszeniu Przemysłu (IAA, pierwotnie Industrial Decarbonisation Accelerator Act) został po raz pierwszy przedstawiony w „Competitiveness Compass” w styczniu 2025 r. Jego celem jest przeciwdziałanie spadkowi znaczenia sektora produkcyjnego w Europie. W tym celu IAA ma przyspieszyć procesy uzyskiwania pozwoleń dla projektów produkcyjnych, wprowadzić mechanizmy preferencyjne dla produktów wytwarzanych w Europie oraz produktów niskoemisyjnych, a także ułatwić dostęp do jednolitego rynku. Wszystko to ma zmniejszyć ryzyko strategicznych zależności, tworzyć nowe miejsca pracy i w efekcie zapewnić, aby wartość produkcji w UE osiągnęła 20% PKB do 2035 roku.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery