• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Nowe rozporządzenie KE.



    10-01-2014

    Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Dokument roboczy Służb Komisji, towarzyszący nowemu Rozporządzeniu Komisji w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz warianty rozwiązań preferowane przez Komisję Europejską to:

    • utrzymanie obecnych pułapów pomocy de minimis, z wyjątkiem pomocy dla sektora drogowego transportu pasażerskiego, w którym obowiązywałby ogólny pułap,
    • dalsze uproszczenie i doprecyzowanie pojęć „przedsiębiorstwa” i „przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji”,
    • doprecyzowanie zasad dotyczących kumulacji,
    • zmiana zasad dotyczących przejrzystych instrumentów pomocy (pożyczek i gwarancji), między innymi wprowadzenie dodatkowej „bezpiecznej stawki” dla pożyczek oraz
    • w odniesieniu do monitorowania, utrzymanie dotychczasowej możliwości wyboru pomiędzy centralnym rejestrem a systemem oświadczeń.

     

    Dodatkowe informacje można znaleźć pod linkiem.

    Wszystkie wersje językowe rozporządzenia, można znaleźć na stronie.

    Link do polskiej wersji rozporządzenia.

    Równocześnie zwracam uwagę, że Komisja Europejska nie opublikowała jeszcze pełnej treści decyzji z dnia 20 listopada 2013 r. odnośnie dokonanej notyfikacji ustawy umorzeniowej z dnia 09 listopada 2012 r. Brak publikacji nie przeszkadza jednak w żadnym stopniu w składaniu wniosków o umorzenie, do czego – z uwagi na szybko upływający czas – serdecznie zachęcam.

    Na podanej stronie KE opublikowała, wyłącznie w celach informacyjnych, treść pisma (decyzji) przekazanego do MSZ w związku z notyfikacją ustawy z dnia 09 listopada 2012 r.

    Oryginalny tekst decyzji, z którego usunięto wszystkie informacje poufne, winien znaleźć się wkrótce w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na stronie.

     

    Dorota Wolicka
    Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP
    Email/ d.wolicka@zpp.net.pl

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery