• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: 500+ na pierwsze dziecko



    Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 1 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Elżbieta Rafalska

    Ministerstwo: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

    Opis ustawy:

    Ustawa rozszerza program „500+”, rezygnując z progu dochodowego umożliwiającego otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.

    Plusy: 

    + Zmniejszenie kosztów administracyjnych programu. Gminy dostaną dofinansowanie na obsługę programu na poziomie 0,85% otrzymanej dotacji celowej. Wcześniej było to 1,5% (konieczne było bowiem weryfikowanie dochodu przy wnioskach o 500+ na pierwsze dziecko).

    Minusy: 

    – Program stanie się droższy o około 20 miliardów złotych i kosztować będzie rokrocznie ponad 40 miliardów złotych. Będzie on sporym obciążeniem dla budżetu państwa. 

    – Ze względu na dużą liczbę beneficjentów programu odwołanie go bądź modyfikacja w przyszłości będzie bardzo trudna pod kątem politycznym. 

    – Niska dzietność w polskich rodzinach wynika przede wszystkim z faktu, iż rodzice mając 1 dziecko nie decydują się na kolejne (53% polskich rodzin to rodziny z jednym dzieckiem). Wypłacenie świadczenia na pierwsze dziecko w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę sytuacji demograficznej.  


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. amyelizabethquinn / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery