• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Przywracanie połączeń autobusowych



    Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych
    o charakterze użyteczności publicznej, weszła w życie 18 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Adamczyk

    Ministerstwo: Infrastruktury

    Opis ustawy:

    Ustawa tworzy specjalny fundusz przewidziany na dofinansowanie nierentownych linii autobusowych. Jego beneficjentem będą samorządy, które następnie podpiszą umowy z konkretnymi przewoźnikami. Muszą one jednak zapewnić minimum 10% wkład własny na dofinansowanie części deficytu. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 800 mln złotych rocznie.

    Plusy: 

    + Zapewnienie transportu publicznego mieszkańcom miejscowości, do których nie docierał transport zbiorowy tzw. „białych plam”. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. 

    + Szansa na większą przepustowość na drogach dojazdowych do miast, ze względu na alternatywny dla indywidualnego samochodu środek komunikacji. 

    + Zwiększenie mobilności mieszkańców miejscowości w której panował w dalszym ciągu duże bezrobocie. Dzięki połączeniom łatwiej będzie im dojechać do miejsc, gdzie brakuje rąk do pracy. 

    Minusy: 

    – Dofinansowanie będzie jedynie na rok. To za mało, gdyż mało który prywatny przewoźnik zdecyduje się na zakup nowego taboru mając jedynie rok gwarancji przewozu na danej lini. Taka sytuacja grozi restytucją nieefektywnych PKSów. 

    – Pieniędzy tych nie będzie można przeznaczyć na poprawę infrastruktury – remont przystanków, zakup taboru. Bez tego typu inwestycji może być ciężko zachęcić ludzi do zrezygnowania z samochodu na rzecz autobusu.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. Free-Photos/ pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery