• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Wsparcie dla filmowców



    Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej – podpisana dnia 12 grudnia 2018 r, weszła w życie 11 lutego

     


    Polityk odpowiedzialny za ustawę:
    Piotr Gliński

    Ministerstwo: Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    Opis ustawy: Producenci filmów oraz seriali będą mogli uzyskać dofinansowanie na 30% kosztów kwalifikowanych, które ponieśli na terenie Polski. Dofinansowanie nie będzie mogło być większe niż 15 mln złotych (a w ciągu roku dla jednego przedsiębiorcy nie będzie mogła przekroczyć 20 mln). Operatorem funduszy będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Plusy:

    + Polska przestaje być jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym nie istnieją żadne mechanizmy wsparcia dla produkcji audiowizualnej przez co branża ta nie rozwija się dostatecznie szybko. 

    Minusy:

    – Zamiast systemu dotacyjnego funkcjonować powinien system ulg podatkowych,

    – Istnieje obawa, że wsparcie udzielane będzie w sposób arbitralny i będzie ono motywowane politycznie,

    – Zachęty dla filmowców (dotacje, zniżki etc) powinien oferować lokalny samorząd a nie państwo z budżetu centralnego.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Komentarz ZPP: należy walczyć z nielegalną imigracją, ale pracodawcy nie powinni ponosić odpowiedzialności za nielegalne pochodzenie dokumentów przedkładanych przez pracowników

    ZPP popiera propozycję Ministerstwa Rozwoju i Technologii zawartą w Artykule 22 tzw. „ustawy deregulacyjnej”, w myśl której przedsiębiorca nie będzie odpowiadać karnie za to, że pracujący u niego cudzoziemiec ma fałszywy lub uzyskany bezprawnie tytuł do pobytu…

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery