• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Zmiana ustawy o podatku dochodowym



    Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – podpisana 13 listopada 2018 r., weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Teresa Czerwińska

    Ministerstwo: Finansów

    Opis: Ustawa realizująca reformę podatkową rządu. Wprowadza ona szereg zmian podatkowych m.in. inne sposoby odliczania kosztów, zmiana stawki podatku CIT, ale i zmiany w leasingu.

    Plusy:
    + Obniżka CITu dla małych przedsiębiorstw z 15% na 9%,
    + Nieobowiązkowe składki na organizacje pracodawców oraz fikcyjne odsetki od kapitału w spółce będzie można wliczyć w koszty,
    + Możliwość łącznego opodatkowania dochodów małżonków na zasadach preferencyjnych.

    Minusy:
    – W koszta uzyskania przychodu zaliczyć będzie można jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych auta osobowego, używanego także w celach firmowych,
    – Na leasing samochodów osobowych wprowadzony zostanie limit 150 tys. złotych, który będzie można odliczyć w kosztach,
    – Ustawa, choć zawiera kilka pozytywnych zmian, to nie równoważą one złych rozwiązań. Przede wszystkim dlatego, że pozytywne zmiany dotkną niewielką grupę podatników, podczas gdy złe odczuje np. większość przedsiębiorców korzystających z samochodów.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. stevepb/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery