szukaj

Zaufało nam 51 888 firmy, które zatrudniają 575 129 pracowników

Aktualności

Prezes ZPP apeluje do Posłów i Senatorów Prawa i Sprawiedliwości27.11.2017

 

ZNIESIENIE LIMITU 30-KROTNOŚCI SKŁADEK ZUS

APEL DO SENATORÓW PiS

 

Szanowne Panie i Szanowni Panowie, Senatorowie,

zwracam się do Państwa z apelem o powstrzymanie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Zmiana, o zatrzymanie której apeluję, jest procedowana w momencie, gdy większość firm ma już zaplanowane budżety płacowe i większość z nich nie będzie w stanie ich już zmienić. Ucierpią na tym wyłącznie pracownicy – z bólem rodząca się i ciężko pracująca klasa średnia, która w zasadzie w całości poniesie koszty tej regulacji. Firmy bowiem nie są przygotowane na rewizje planów i budżetów z dnia na dzień. Wszelkie gwałtowne zmiany są niekorzystne dla gospodarki, a tym samym dla Polski. W moim przekonaniu wprowadzenie tak istotnych zmian, z dnia na dzień, podważa też zaufanie do państwa, które do nadmiernych w naszym kraju niestety nie należy.

Ponadto, tak naprawdę, nie odbyła się w tej sprawie rzetelna debata publiczna, która pozwoliłaby przybliżyć krótko i długookresowe skutki tej zmiany. Przede wszystkim należy się zastanowić nad:

– Jednym z celów polityki demograficznej jest powrót Polaków z Zachodu. Wielokrotnie o to różni przedstawiciele rządu apelowali. Osoby, które wyjechały z Polski uczyniły to m.in. z powodu drastycznego opodatkowania najmniejszej działalności gospodarczej i najniższych płac. Podczas pobytu na Zachodzie zdobyli wiedzę, doświadczenie, zaczęli więcej zarabiać i teraz dowiadują się, że jak wrócą, zostaną obłożeni dodatkowym podatkiem. Wprowadzenie tej regulacji będzie czynnikiem powstrzymującym powroty.

– Jedną z czołowych grup, które dotknie ten nowy podatek są informatycy, pracownicy sektora nowych technologii, specjaliści. Obłożenie akurat tej grupy wyższym podatkiem spowoduje wyjazd części z nich na Zachód. Pamiętajcie – akurat na nich czekają tam z otwartymi rękami!

– Kolejną istotną grupą, którą dotknie ta regulacja jest sektor publiczny i urzędnicy państwowi. Pytam na poważnie: czy naprawdę uważacie, że Ci ludzie powinni zarabiać jeszcze mniej??? Już w tej chwili menadżerowie sektora publicznego, wybitni specjaliści z tej grupy zarabiają 3-5 razy mniej niż w sektorze prywatnym! Jeśli im się nie podwyższy znacząco wynagrodzeń, to będzie miało fatalne skutki dla państwa, a Wy chcecie jeszcze je obniżać!

– Wpływy do budżetu pięknie wyglądają w arkuszu kalkulacyjnym. Nie będzie ich w takim wymiarze – poza sektorem publicznym wiele osób ominie tę regulację w stosunkowo łatwy sposób. Nie wierzcie we własną propagandę! Polski „system” podatkowy ma dziury większe niż największy ser szwajcarski. Ponadto, to co w jednym miejscu ludziom zabierzecie, częściowo oddacie w innym – w postaci niższych wpływów z PIT.

Sprawa ma też wymiar polityczny, nad którym też warto się przez chwilę pochylić. Nikt nie wygrał wyborów bez zgarnięcia choć części centrum, a będzie to ewidentne i oczywiste złamanie obietnicy wyborczej, skierowanej do tej właśnie grupy. Wszyscy słyszeli – nie będziemy podnosić podatków. Naprawdę, wiara, że w czasie kampanii  2019 pojawi się ktoś o geniuszu porównywalnym z Millerem i Palikotem, kto Wam aż tak pomoże, jest zdecydowanie na wyrost. Geniusz nie jest zjawiskiem częstym.

W moim przekonaniu sprawa wymaga dyskusji i rozważenia. Wielokrotnie apelowaliśmy o całościową zmianę systemu podatkowego, a nie łatanie i cerowanie czegoś, czego zacerować się nie da. Apeluję o powstrzymanie wprowadzenia tej dziurawej i szkodliwej łaty i rozpoczęcie poważnych prac nad stworzeniem nowego systemu podatkowego.

 

Z poważaniem,

Cezary Kaźmierczak

Prezes

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/