• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Przeciwko kradzieży przyszłości Polski. Apel o powstrzymanie rozrzutności



    Warszawa, 8 kwietnia 2019 r. 


    Przeciwko kradzieży przyszłości Polski. Apel o powstrzymanie rozrzutności


    My, niżej podpisani, apelujemy do polskich liderów politycznych – z Jarosławem Kaczyńskim i Grzegorzem Schetyną na czele – o opamiętanie i zatrzymanie marnotrawstwa pieniędzy publicznych. Wzywamy też dziennikarzy i liderów opinii do wywierania na naszych przywódców presji w tym kierunku.

    „Trzynastka” dla emerytów to absurdalny wydatek w ogromnej wysokości 11 miliardów złotych. Nie zmniejszy on nierówności społecznych ani nie zrealizuje żadnego istotnego interesu publicznego w sytuacji, gdy emeryci jako grupa są według GUS lepiej sytuowani niż większość pozostałych Polaków. Służy jedynie celom wyborczym. Podobnie pozostałe, najważniejsze elementy tak zwanej „piątki”. Nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” poprawi fatalną dzietność (badania wskazują, że ludzie nie kierują się motywem transferów, decydując się na pierwsze dziecko). Nie zmniejszy ono też nierówności, gdyż obejmuje również rodziny zamożne i średniozamożne. Szkodliwym absurdem bez uzasadnienia innego niż wyborcze jest też zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku PIT, w sytuacji braku rąk do pracy i najlepszej w historii III RP sytuacji młodych. 

    Razem wzięte, te demagogiczne propozycje pochłoną rocznie kwotę zbliżoną do budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Wobec wciąż dużych obszarów biedy w Polsce, ogromnych problemów z niedofinansowaniem i dezorganizacją podstawowych usług publicznych takich jak edukacja czy ochrona zdrowia, wobec zacofania technologicznego, nasilającej się rywalizacji międzynarodowej – taka rozrzutność jest skrajną nieodpowiedzialnością.

    Nieodpowiedzialność ta razi tym bardziej, że uruchomiona została swoista licytacja polskich polityków na absurdalne wydatki na wielką skalę. Zasadna jest więc obawa, że to nie koniec, ale początek.

    Prędzej czy później słono za to zapłacimy – my lub nasze dzieci. Ten festiwal wyborczego marnotrawstwa to kradzież naszej wspólnej przyszłości. Wzywamy do opamiętania.

    Apel można podpisać, wysyłając e-mail pod tytułem: „Przeciw piątce” na adres redakcja@nowakonfederacja.pl, w treści wpisując imię i nazwisko, oraz – opcjonalnie – reprezentowaną instytucję lub zawód. Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać wiadomości od „Nowej Konfederacji”, prosimy o napisanie tego w treści wiadomości.

    Apel jest widoczny na stronach internetowych „Nowej Konfederacji”, Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


    Podpisali:

    Cezary Kaźmierczak, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Bartłomiej Radziejewski, „Nowa Konfederacja”

    Tomasz Wróblewski, Warsaw Enterprise Institute

    Jarema Piekutowski, „Nowa Konfederacja”

    Natalia Kołodyńska-Magdziarz, „Nowa Konfederacja”

    Stefan Sękowski, „Nowa Konfederacja”

    Anna Szczerbata, „Nowa Konfederacja”

    Marcin Nowacki, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Katarzyna Niemyjska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Kamil Rybikowski, Stowarzyszenie Agenda Polska

    Piotr Palutkiewicz, Stowarzyszenie Agenda Polska

     
     
    Fot. Helloquence / na lic. Unsplash
    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery