• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw możliwy dzięki wdrożeniu sieci 5G



    Warszawa, 23 sierpnia 2018

     

    Rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw możliwy dzięki wdrożeniu sieci 5G


    Polska gospodarka może odnieść wiele znaczących korzyści wynikających z rozwoju komunikacji bezprzewodowej oraz technologii 5G. Rewolucja w tym zakresie możliwa będzie dzięki zharmonizowaniu limitów gęstości mocy w Polsce z normami przyjętymi za bezpieczne przez World Health Organization oraz International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), wdrożeniu nowych inwestycji i modernizacji infrastruktury.

    22 sierpnia br. w debacie zorganizowanej przez „Gazetę Polską Codziennie” przedstawiciele administracji rządowej i środowiska biznesu rozmawiali o konieczności stworzenia ekosystemu potrzebnego do rozwoju technologicznego w Polsce, a także o tym co należy zrobić, aby inwestycje telekomunikacyjne przebiegały szybciej i jednocześnie została nad nimi zachowana kontrola państwa.

    O roli nowoczesnych technologii w realizacji “Planu Morawieckiego” rozmawiali Minister Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii), Minister Jerzy Kwieciński (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju), Minister Marek Zagórski (Ministerstwo Cyfryzacji), Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak oraz Mirosław Godlewski (Boston Consulting Group Poland).

    Mirosław Godlewski, Senior Advisor z BCG w Polsce, zwrócił uwagę, że jedną z kluczowych barier wpływających na rewolucję technologiczną, rozumianą jako rozwój sieci 5G, stanowią obecnie obowiązujące w Polsce najniższe i najbardziej restrykcyjne limity gęstości mocy w Europie (power density limits – PDL). Ekspert zwrócił uwagę na stale rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych. Jego zdaniem nadwyżka popytu nad podażą w tym zakresie będzie wynosiła za 2 lata ponad 30%. 

    – „Bez podniesienia i zharmonizowania limitów gęstości mocy w Polsce do standardów obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej nie będziemy mogli rozwijać sieci 5G.” – powiedział Mirosław Godlewski.

    Jak wynika z Raportu BCG „Wpływ limitów gęstości mocy (PDL – Power Density Limits) na łączność bezprzewodową: czy Polsce grożą opóźnienia w rozwoju 5G?”, już dziś restrykcyjne limity gęstości mocy wpływają negatywnie na usługę mobilnego Internetu w Polsce. Żaden z największych europejskich krajów takich jak Niemcy, Wielka Brytania, czy Francja, nie nakłada na swój sektor mobilnego Internetu tak surowych ograniczeń.

    Czy chcemy skorzystać z transformacji?

    – „4G doprowadziło do cyfryzacji. 5G może doprowadzić do smartyzacji, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.” – twierdzi Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. – „Wiele analiz wskazuje na to, że wdrożenie nowych technologii komunikacyjnych takich jak 5G, w istotny sposób przełoży się na dynamiczny rozwój gospodarski kraju, a co za tym idzie pozytywnie wpłynie na sytuację na rynku pracy”.

    Minister zwróciła uwagę,  że stworzenie bazowej infrastruktury dla rozbudowy sieci 5G jest kluczowe dla rozwoju inteligentnych miast, telemedycyny, transportu i innych sektorów, takich jak np. sektor usług finansowych. – „W 2020 roku powinniśmy mieć w Polsce kilka ośrodków miejskich operujących rozwojem sieci 5G.” – dodała.

    – „Technologia 5G jest jedną z najbardziej przełomowych, która wchodzi w ostatnich latach. Widzimy wiele gałęzi gospodarki, w których jej wykorzystanie będzie przełomowe: transport, telemedycyna, przemysł.” – powiedział Jerzy Kwieciński, kierujący pracami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. – „Europa mocno odstaje od świata, zwłaszcza od Azji i Stanów Zjednoczonych, w zakresie rozbudowy sieci 5G. Jedną z barier rozwojowych jest otoczenie prawne. Inną, są wspomniane już, najbardziej restrykcyjne limity gęstości mocy. Kraje nadbałtyckie mają również problem z pasmem. Połowa Polski pokryta jest „zaburzeniami ze Wschodu”.

    Minister podkreślił, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada finansowanie rozwoju sieci 5G i jest to jedno z priorytetowych zadań. – „Musimy systematycznie wprowadzać zmiany w otoczeniu prawnym, ale także wymogi związane z procesem inwestycyjnym uczynić bardziej przyjaznymi dla biznesu, mając również na względzie uwarunkowania społeczne.” – podsumował.

    Biorący udział w debacie Minister Cyfryzacji Marek Zagórski mówił o znaczeniu nowoczesnej technologii, która przekłada się na podniesienie jakości życia ludzi, a także infrastrukturze koniecznej do jej rozwoju.

    – „Technologia 5G to kilka elementów: stacje bazowe, inwestycje operatorów telekomunikacyjnych, budowa sieci światłowodowej. Obecnie w Ministerstwie pracujemy nad systemem teleinformacyjnym, który będzie wspierał rozbudowę sieci 5G. Kolejna kwestia związana jest z opracowaniem programu wdrożenia pod kątem uproszczenia i skrócenia procesu inwestycyjnego. Konieczne jest także zmniejszenie opłat lokalnych, wprowadzanych przez samorządy, które utrudniają np. budowę sieci światłowodowych” – powiedział Marek Zagórski.

    Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił uwagę, że Europa przegrywa z Azją i Ameryką przez liczne i skomplikowane regulacje: „Jeśli nie skończymy z pętami papieru kancelaryjnego nie tylko w tej dziedzinie, ale i w innych, nasz rodzimy biznes będzie pozostawał daleko w tyle za konkurentami z zagranicy. Apeluję do rządu o rozwagę we wdrażaniu nowych przepisów.”

    Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności aby sieć 5G została w Polsce wdrożona?

    „Dobra infrastruktura, sieć szerokopasmowa pokrywająca w miarę możliwości całe terytorium Polski, skrócenie terminu budowy i modernizacji dla stacji szerokopasmowych, pełna implementacja przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej i wdrożenie programu pilotażowego dla rozwoju sieci 5G, to wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć.” – podsumowała Minister Jadwiga Emilewicz.

    Minister Jerzy Kwieciński zapewnił, że jeśli chodzi o ekspertów ekonomicznych, przekonanie o ważności tej technologii wydaje się faktem. Wspomniał również o konieczności stworzenia przyjaznego otoczenia prawnego dla realizacji inwestycji z tego obszaru oraz przekonaniu społeczeństwa, że technologia 5G jest naprawdę bezpieczna.

    – „Tematem dotyczącym rozwoju sieci 5G, poruszanym najczęściej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju są finanse. Wydaje się, że to nie będzie stanowiło dużego problemu – dobre ramy prawne przełożą się na to, że biznes sam będzie chciał inwestować tego typu przedsięwzięcia. Technologia 5G będzie bowiem stanowiła dodatkowy napęd dla rozwoju całej gospodarki.” – zapewniał Minister Kwieciński.

    Marek Zagórski z Ministerstwa Cyfryzacji zaznaczył, że istotne przełożenie na budowę sieci będą miały szybkie decyzje administracyjne. Powiedział również, że na zmianach skorzystałby przede wszystkim biznes. Jego zdaniem kluczowe jest edukowanie tej grupy w zakresie korzyści jakie niesie ze sobą rozwój sieci 5G.

    Cezary Kaźmierczak z ZPP podkreślił, że najważniejsze w zaimplementowaniu takich zmian są przywództwo polityczne, odwaga i determinacja.

     

    Fot. ZPP

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery