• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Ruszyła akcja StopDyrektywie.pl



    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców koordynuje akcję „StopDyrektywie.pl”. Jej celem jest, zgodnie ze stanowiskiem Rządu RP, zablokowanie niekorzystnych dla Polski oraz polskich przedsiębiorców i pracowników zapisów zakazujących produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim.

    ZPP uruchomiło stronę www.stopdyrektywie.pl, na której zbierane są podpisy pod apelem do polskich eurodeputowanych o zablokowanie dyrektywy.

    W Brukseli trwają prace nad Dyrektywą tytoniową. Zaproponowana przez Komisję Europejską nowelizacja zakłada wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży papierosów aromatycznych oraz papierosów typu slim (o średnicy poniżej 7,5 mm). Regulacje proponowane w Dyrektywie przyczynią się do jeszcze większego wzrostu szarej strefy, już dziś stanowiącej ogromny problem, co doprowadzi do wzrostu bezrobocia w Polsce.

    – Wszelkie analizy gospodarcze pokazują, że skutki dyrektywy okażą się najboleśniejsze dla Polski, pierwszego w Unii przetwórcy tytoniu, największego producenta gotowych wyrobów tytoniowych i drugiego kraju pod względem uprawy tytoniu – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  Wymowne są tu liczby. W fabrykach produkujących papierosy pracuje w Polsce 6 tys. pracowników, przy uprawie tytoniu w 14,5 tys. gospodarstw rolnych, zatrudnionych jest 60 tys. osób. Natomiast 500 tys. osób ma pracę w handlu hurtowym i detalicznym w ponad 120 tys. punktach sprzedaży. Tak więc na szczeblu unijnym toczy się obecnie gra o tysiące miejsc pracy w Polsce.

    – Ostatnie decyzje ministrów UE z 21 czerwca dotyczące zakazu papierosów mentolowych  są szczególnie krzywdzące dla Polski – mówi Kaźmierczak. Kibicujemy więc naszym Ministrom w wysiłkach mających na celu wynegocjowanie rozwiązania, które uchroni miejsca pracy w Polsce. Na to nie jest jeszcze za późno – dodaje Kaźmierczak.

    Zakres ingerencji Unii Europejskiej w życie społeczne i gospodarcze staje się coraz bardziej niepokojący. Zaczyna wyglądać na to, że ambicje urzędników w Brukseli sięgają do regulowania w zasadzie wszystkiego, jak choćby tego w jaki sposób ma być podawana oliwa w restauracjach oraz tego czy palacze mogą palić papierosy mentolowe, czy nie.

    Podpisz petycję! www.stopdyrektywie.pl

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery