• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko ZPP oraz związków zawodowych



    Ramię w ramię ze związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami pracodawców, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał się pod apelem do Rządu RP o wprowadzenie niezbędnych zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych.

    Poniżej treść stanowiska:

    Warszawa, dnia 3 lipca 2013 roku

    Stanowisko
    związków zawodowych oraz organizacji przedsiębiorców i pracodawców w sprawie koniecznych zmian w ustawie – Prawo zamówień publicznych

    Związki zawodowe oraz organizacje pracodawców i przedsiębiorców doceniając wagę zamówień publicznych dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju uznają, że w celu zmniejszenia szarej strefy, jak również wyeliminowania praktyk szkodzących uczciwej konkurencji i stabilnemu zatrudnieniu, niezbędne jest podjęcie przez stronę rządową szeregu działań zarówno w zakresie zmiany obowiązującego prawa, jak i jego stosowania.

    Uwzględniając, że administracja publiczna jest kluczowym podmiotem w procesie zamówień publicznych, który dysponuje środkami publicznymi, mamy prawo oczekiwać – także jako podatnicy – ustanowienia lepszych i bardziej stabilnych regulacji prawnych oraz wyższych standardów wydatkowania funduszy państwa np. w postaci tzw. dobrych praktyk.

    W naszej ocenie główną przyczyną słabości obowiązujących procedur są: wadliwe stosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych oraz niewystarczająco silna pozycja i rola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zamawiający wciąż przywiązują nadmierną wagę do kryterium „najniższej ceny” lub „najniższego kosztu”. W konsekwencji obserwujemy spektakularne przypadki upadłości firm i lawinowe zwolnienia pracowników. Będzie tak dopóty, dopóki prawo będzie promowało oferty o najniższej cenie, a nie o najwyższej jakości. Konieczne jest zatem stworzenie ram prawnych, zgodnie z którymi cena nie będzie najważniejszym, a często jedynym kryterium wyboru oferenta. Uważamy, że należy wprowadzić obowiązek weryfikacji przez zamawiających, czy wykonawca w złożonej ofercie uwzględnił rzeczywiste koszty zatrudnienia, w tym konieczność zapewnienia pracownikowi – w ramach umowy o pracę – wynagrodzenia na poziomie co najmniej płacy minimalnej oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powyższa zasada powinna być brana pod uwagę obligatoryjnie i każdorazowo, już na początkowym etapie oceny ofert i obowiązywać również podwykonawców.

    Ten kierunek zmian byłby też zgodny z prawem unijnym.


    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    NSZZ „Solidarność”
    Forum Związków Zawodowych
    PKPP „Lewiatan”
    Pracodawcy RP
    Związek Rzemiosła Polskiego
    Związek Pracodawców i Przedsiębiorców
    Polski Związek Pracodawców Budownictwa

    Plik do pobrania.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery