• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Zmiana zasad kwarantanny i izolacji – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia



    Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.

     

    ZMIANA ZASAD KWARANTANNY I IZOLACJI
    OPINIA GŁÓWNEGO EKSPERTA ZPP DS. OCHRONY ZDROWIA

     

    SARS-COV-2 jest nowym szczepem koronawirusa, którego nie obserwowano wcześniej u ludzi i nie było możliwości jednoznacznego przewidzenia jego propagacji.

    Wiedza na temat jego rozprzestrzeniania się, sposobu zakażania, szybkości występowania objawów choroby, przebiegu jej przechodzenia jest gromadzona przez zespoły medyczne przez zaledwie kilka miesięcy.

    Z punktu widzenia organizacji życia społecznego i gospodarczego obostrzenia dotyczące wyłączenia poszczególnych osób z aktywności życiowej w postaci kwarantanny i izolacji powinny być mierzone odpowiednio do ryzyka związanego z możliwością zachorowania. Przypomnijmy tylko, że kwarantanna to odseparowanie osób, które potencjalnie były narażone na kontakt z wirusem, ale aktualnie są zdrowe i nie mają żadnych objawów. Izolacja dotyczy osób, u których rozpoznano zakażenie wirusem i które wymagają odseparowania od ogniska chorobowego, a przebieg choroby ma charakter łagodny.

    Nowe rozporządzenia, w których Minister Zdrowia reguluje zasady kwarantanny oraz wykonywania testów na obecność wirusa są niezwykle pożądane przez pracodawców. Zredukują one wątpliwości natury interpretacyjnej, a planowanie zatrudnienia w zakładach produkcyjnych będzie bardziej przewidywalne. Do tej pory wielu pracowników przebywało na kwarantannie i w izolacji bez ścisłej informacji do kiedy na niej pozostaną i czy mają oczekiwać na wykonania testu  na obecność wirusa SARS-COV-2 na ich zakończenie.

    Kwarantanna i izolacja do 10 dni, a przy braku objawów brak konieczności wykonywania testów na obecność wirusa po ich zakończeniu, powinna usprawnić procesy nadzoru nad osobami mającymi kontakt z wirusem. Dodatkowo włączenie lekarzy rodzinnych do kontroli potencjalnych pacjentów będzie ułatwieniem praktycznym dla wielu osób, a zwłaszcza pracowników.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

     

    28.08.2020 Zmiana zasad kwarantanny i izolacji – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Fot. StockSnap / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery