• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP przeciwko dyktatowi w RDS – pismo Cezarego Kaźmierczaka do Prezydenta RP Andrzeja Dudy



    Warszawa, 3 października 2019 r. 

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeciwko dyktatowi w Radzie Dialogu Społecznego – pismo Cezarego Kaźmierczaka do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy


    W dniu dzisiejszym prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego Cezary Kaźmierczak wysłał do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pismo w sprawie powołania nowego przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.

    Zgodnie z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, strony społeczne wskazują nowego przewodniczącego. W tym roku zobowiązana do tego jest strona pracodawców Rady. Ustawodawca w przepisach w żaden sposób nie odniósł się do procedury głosowania, zatem trzeba uznać, że jego wolą było, aby kandydatura nowego przewodniczącego ustalana była przez każdą ze stron jednomyślnie i stanowiła rezultat konsensusu wszystkich organizacji. W odniesieniu do kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego, takiej jednomyślności nie ma.

    Nie zgadzamy się na to, żebyśmy jako jedyna prawdziwie neutralna politycznie reprezentatywna organizacja pracodawców, byli notorycznie ignorowani przy podejmowaniu ważnych decyzji – podkreśla Cezary KaźmierczakZgodnie z przepisami nowy przewodniczący nie jest wybierany w drodze głosowania, a jest wskazywany przez stronę. My też tę stronę tworzymy i na kandydaturę przedstawioną przez resztę organizacji się nie zgadzamy.

    2 października 2019 roku do Prezydenta RP Andrzeja Dudy trafiło pismo przewodniczącej RDS Doroty Gardias, informujące że cztery spośród pięciu reprezentatywnych organizacji pracodawców wskazały pana Andrzeja Malinowskiego na przewodniczącego RDS. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców nie wyraża zgody na tę kandydaturę.

    3.10.2019 List Prezesa ZPP do Prezydenta RP ws. próby nominowania A. Malinowskiego na przewodniczącego RDS

     

    Fot. Free-Photos / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie konsultacji dotyczących długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Od samego początku byliśmy aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, mającego na celu kształtowanie ostatecznej wersji DSA.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery