• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w związku z obecną sytuacją epidemiczną



    Warszawa, 7 października 2020 r.

     

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w związku z obecną sytuacją epidemiczną

     

    W minionych dniach znacząco wzrasta liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce. Liczba zajętych respiratorów stale rośnie. Przy utrzymaniu dynamiki przyrostu zakażeń z pierwszego tygodnia października, w przeciągu najbliższych tygodni mogą zostać zajęte wszystkie respiratory jakimi dysponuje polska służba zdrowia. ZPP zauważa w tym momencie, że polska służba zdrowia jest od lat na niezadowalającym poziomie świadczonych usług. Problemy w polskiej służbie zdrowia na przestrzeni lat nie były adresowane, do dziś występuje jej niedoinwestowanie, a kolejne rządy nie podejmowały odważnych reform. Dziś jednak musimy się skupić na powstrzymaniu wzrostu liczby zakażeń.

    Po wiosennym lockdownie, polskiej gospodarki oraz społeczeństwa nie stać na poniesienie kolejnego wysokiego kosztu społecznego oraz ekonomicznego na skutek wprowadzania drastycznych ograniczeń i kolejnych, nawet lokalnych lockdownów.

    W obliczu braku opcji nie wiążących się z kryzysem społecznym lub gospodarczym, konieczne jest przyjęcie innego rozwiązania.

    Historia uczy, że z każdego kryzysu wyprowadzają nas nie tyle działania rządów, co organiczne działanie obywateli. To my obywatele i przedsiębiorcy musimy wziąć na swoje barki walkę z epidemią. Z najniższymi kosztami społecznymi i gospodarczymi wiąże się odpowiedzialne postępowanie każdego z nas.

    W związku z powyższym ZPP apeluje do:

    • Obywateli, by zdroworozsądkowo i odpowiedzialnie stosowali się zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz innych instytucji zaufania publicznego. Tym samym apelujemy o zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek oraz częstą dezynfekcję. Jednocześnie przestrzegamy przez uleganiem populistycznym i antynaukowym hasłom głoszonym przez osoby nie posiadające wiedzy i kompetencji do zabierania głosu w sprawach zdrowia nas wszystkich;

    • Przedsiębiorców, by starannie z zachowaniem zdrowego rozsądku i możliwości, przestrzegali wytycznych dla działania danych branż opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny czy Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. ZPP w kwietniu br. opublikował serię zaleceń m.in. dla sektora hotelarskiego, gastronomicznego, usług, handlu detalicznego, produkcji, jak i wszystkich pozostałych branż. Wytyczne te są dostępne pod hasztagiem #powrotydopracy na stronie https://zpp.net.pl/projekty/covid-19/;

    • Rządu, by zintensyfikował działania mające na celu edukację oraz informowanie społeczeństwa o sytuacji epidemicznej, jej skutkach z punktu widzenia systemu zdrowia, gospodarki, czy społeczeństwa. Konieczne jest intensywne i systemowe prowadzenie dialogu i komunikacji ze społeczeństwem. Wymaga to skoordynowania akcji komunikacyjnych oraz informacyjnych, a także przeznaczenie zasobów finansowych i osobowych na te działania. Zaniedbania w tym zakresie mogą być niebezpieczne. Lukę w tym obszarze chętnie wykorzystają osoby, które nie mają ku temu właściwych kompetencji czy informacji. Jednocześnie, ponawiamy apel o zapewnienie jak najbardziej przewidywalnego i pewnego otoczenia dla prowadzenia działalności gospodarczej w tym trudnym okresie.

    Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialność. Przestrzeganie dziś podstawowych zasad, choć momentami może to być uciążliwe, jest najtańszym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów społecznych i ekonomicznych. Poniesienie dziś, przez najbliższe tygodnie, relatywnie małych niewygód i zachowanie ostrożności, to inwestycja która pozwoli nam uniknąć ponoszenia drastycznych kosztów finansowych i społecznych w kolejnych kwartałach, czy nawet latach.

     

    07.10.2020 Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w związku z obecną sytuacją epidemiczną


    Fot. Tumisu/ pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery