• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Oświadczenie ZPP ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej



    Warszawa, 24 sierpnia 2021 r.

     

    Oświadczenie ZPP ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

     

    Od kilku dni polską debatę publiczną dominuje dyskusja o grupie kilkudziesięciu osób koczujących po białoruskiej stronie granicy z Polską. Nie jest zadaniem ZPP dokonywanie głębokiej analizy tej sytuacji, jednak wszystko wskazuje na to, że trudna sytuacja jest efektem zaplanowanego i zrealizowanego przez reżim białoruski scenariusza. Rząd Białorusi ściągnął do kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i państw graniczących z tym regionem, a następnie skierował ich ku zewnętrznym granicom Unii Europejskiej w celu zdestabilizowania sytuacji w państwach sąsiednich. Analogiczny scenariusz powtarzał się już w innych krajach naszego regionu.

    Jak wspomnieliśmy, nie jesteśmy specjalistami z zakresu spraw związanych z bezpieczeństwem państwa. Temperatura sporu i sam jego charakter generują jednak w naszym przekonaniu daleko idące ryzyka dla dyskusji o innej, bardzo ważnej z punktu widzenia przyszłości Polski sprawie. Niedawno skończyły się bowiem konsultacje długo oczekiwanej strategii demograficznej państwa, wskazującej główne kierunki zmian instytucjonalno-regulacyjnych w zakresie przyjmowania do Polski cudzoziemców.

    ZPP niejednokrotnie wskazywał, że w kontekście trwającego kryzysu demograficznego, którego skutki odczuwać będziemy w najbliższych dekadach, przyjęcie spójnego i racjonalnego podejścia do absorpcji imigracji, jest absolutnie niezbędne.

    Im bardziej zaogniona jest tymczasem sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i im ostrzejsze słowa padają w jej kontekście, tym większa może być ochota osób i podmiotów tradycyjnie sceptycznych wobec imigracji, by wiązać obecny kryzys z długoterminową polityką państwa wobec przybyszy z innych krajów.

    Chcemy w tym kontekście stwierdzić jednoznacznie – ochrona granic państwa (a zarazem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej) i obrona przed zewnętrznymi próbami destabilizacji sytuacji politycznej jest czymś zupełnie oddzielnym od strategii migracyjnej opisującej procedury i podejście instytucji państwa do migrantów przybywających do Polski w przeważającej mierze w celach zarobkowych. Jakiekolwiek próby bazującego na emocjach i resentymentach kojarzenia tych dwóch całkowicie różnych spraw mogą doprowadzić do zahamowania albo znacznego spowolnienia prac nad strategicznym podejściem do imigracji, którego z przyczyn demograficznych i gospodarczych bardzo potrzebujemy.

     

    Zobacz: 24.08.2021 Oświadczenie ZPP ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery