• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Apel pracodawców do samorządu aptekarskiego o zaprzestanie ataków



    Warszawa, 18 marca 2020 r. 

     

    Apel pracodawców do samorządu aptekarskiego o zaprzestanie ataków

     

    Hejt stop

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET apelują do przedstawicieli samorządu aptekarskiego, w tym niektórych członków Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Okręgowych Izb Aptekarskich, o zaprzestanie, nasilonej szczególnie w ostatnich dniach, akcji dezinformacji i oczerniania przedsiębiorców działających na rynku aptecznym, niebędących farmaceutami.

    Stan zagrożenia epidemicznego, ogłoszony w ubiegłym tygodniu, i związane z nim oblężenie aptek przez pacjentów, powinny być wystarczającym powodem do zaprzestania wewnętrznej wojenki, prowadzonej od lat przez niektórych członków samorządu aptekarskiego, w tym przedstawicieli jego najwyższych władz. Niestety, także obecna, nadzwyczajna sytuacja została przez to środowisko wykorzystana do ataku na właścicieli i pracowników aptek sieciowych.

    Jej skutkiem jest dezinformacja pacjentów, obrażanie farmaceutów pracujących w aptekach należących do sieci aptecznych, podkopywanie zaufania do właścicieli aptek i pracującego w nich personelu, a także do całego systemu ochrony zdrowia, którego apteki, bez względu na formę własności, są uczestnikiem.

    W obecnej sytuacji, takie zachowanie jest szczególnie naganne – odciąga właścicieli aptek oraz farmaceutów i techników od sprawy najważniejszej – dostarczenia Polakom leków, środków dezynfekcyjnych i porady farmaceutycznej, a także rady, otuchy i dobrego słowa. W ten sposób rozumiemy naszą misję, i tak rozumieją ją nasi farmaceuci, którzy w ostatnim czasie stanęli na czele walki z epidemią. Od ich postawy, tak jak od postawy techników i innych pracowników aptek, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, menedżerów ochrony zdrowia, menedżerów sieci aptecznych, pracowników hurtowni farmaceutycznych oraz decydentów politycznych, przedstawicieli samorządów zawodowych, organizacji pracodawców zależy, czy ją wygramy.

    Jednak wskutek formułowanych przez Państwa dokumentów, listów , wpisów internetowych i wystąpień w mediach, farmaceuci i pracownicy naszych aptek muszą zajmować się odpieraniem absurdalnych zarzutów i odpowiadaniem na kolejne pisma. Dlatego członkowie Związku Pracodawców Aptecznych nie będą dłużej na te próby infamii i akty hejtu reagować – nie mamy na to czasu. Wolimy skupić się na pomocy naszym pacjentom, dbaniu o jak najlepsze działanie aptek w sytuacji kryzysowej, wdrażaniu procedur ochrony farmaceutów i pacjentów, racjonalizacji pracy aptek i całego systemu zabezpieczenia Polaków w leki, myśleniu, jak poprawić obowiązujące rozwiązania prawne. Stąd od początku obecnego kryzysu jesteśmy aktywnym uczestnikiem spotkań w parlamencie i w ministerstwach, a nie hejterskich forów internetowych.

    Jednocześnie, po uporaniu się z epidemią, deklarujemy gotowość rozpoczęcia dyskusji o niezbędnych zmianach na polskim rynku farmaceutycznym – z poszanowaniem godności wszystkich zainteresowanych stron, z założeniem dobrej woli wszystkich uczestników dyskusji. Dzisiejsza sytuacja – nieustająca krucjata zawodowych hejterów przeciwko aptekom sieciowym, które są pełnoprawnym, odpowiedzialnym i bardzo potrzebnym uczestnikiem systemu ochrony zdrowia – skutkuje coraz większym zacofaniem polskiego rynku aptecznego względem rozwiniętych krajów Zachodu, ze szkodą dla pacjentów, farmaceutów i całego systemu ochrony zdrowia.

     

    fot. Álvaro Serrano / Unsplash

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery