• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    BUSOMETR ZPP LEKKO W GÓRĘ – PRZEDSIĘBIORCY NADAL W ZAWIESZENIU. POGORSZENIE NA RYNKU PRACY



    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr  ZPP jest publikowany co kwartał. Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzone w pierwszym kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą 3 miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Wskaźnik Busometr wyniósł 37,06 (w poprzednim kwartale 34,47 pkt) – co oznacza niewielki spadek pesymistycznych nastrojów. Wyniki Busometra poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt – ich optymizm.


    Nieznacznie spadł  komponent rynek pracy odnoszący się do płac i zatrudnienia (z 45,81 punktów do 45,56) oraz podobnie komponent inwestycyjny (z 44,99 punktów do 43,37). Wskazywałoby to, że ogólna ocena sytuacji jest postrzegana bardzo źle, natomiast przedsiębiorcy nie planują dalej obcinać płac, redukować zatrudnienia.

    Znacząco zaś poprawiły się nastroje, które w poprzednim kwartale sięgnęły historycznego dna w badaniu osiągając wskaźnik zaledwie 27,25 punktu. Obecnie wzrosły do 32,31 pkt. I to jest jedyny komponent w badaniu, w którym poprawiły się wyniki w porównaniu do ubiegłego kwartału.

    KONIUNKTURA GOSPODARCZA 



    Mimo tej „poprawy” nadal aż 65% przedsiębiorców uważa, że „będzie gorzej”.

    Branże  najlepiej postrzegające sytuację gospodarcza to Nieruchomości, Komputery i Internet, Medycyna i Ekologia . Najgorzej zaś nastroje kształtują się w Transporcie i Logistyce, Kulturze i Sztuce oraz w Rolnictwie.

    BUSOMETR W BRANŻACH 


    Ogólnie nastroje są słabe, co w oczywisty sposób przyczynia się do działań sektora MSP. Nastroje te wynikają z przedłużającej się stagnacji i przedsiębiorcy stosują znaną zasadę, że najważniejszą rzeczą w biznesie jest być jutro w biznesie, co oznacza, że nie podejmują bardziej ofensywnych działań i koncentrują się na  utrzymaniu swojej obecnej pozycji.

    Trudna sytuacja utrzymuje się na newralgicznym z punktu widzenia gospodarki – rynku pracy, gdzie utrzymują się pesymistyczne nastroje i w tym obszarze nastroje obniżyły się z 45,81 pkt do 45,56 pkt. (W tym w zakresie zatrudnienia spadły z 44,54 pkt do 43,15, a w zakresie płac z 47,08 pkt wzrosły do 47,97).

    KOMPONENT RYNEK PRACY


    „Nie przewidujemy znaczących zmian w zachowaniach przedsiębiorców w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – czytamy w Komentarzu do badania ZPP. – Z badań wynika, że przedsiębiorcy będą zachowywali się asekuracyjnie i nie będą skłonni podejmować większego ryzyka, zarówno w zakresie zatrudniania pracowników, jak i inwestycji”.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery