• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komunikat ZPP ws. ulgi na start



    17.04.2018

     

    KOMUNIKAT ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. ULGI NA START

     

    30 marca 2018 roku w Dzienniku Ustaw opublikowany został pakiet aktów, zwany zbiorczo Konstytucją dla Biznesu. Jedną z opublikowanych ustaw było Prawo przedsiębiorców, zawierające przepisy dotyczące tzw. „ulgi na start”, czyli sześciomiesięcznego okresu, w trakcie którego przedsiębiorca będący osobą fizyczną, podejmujący działalność gospodarczą po raz pierwszy, albo podejmujący ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, i nie wykonujący jej na rzecz byłego pracodawcy, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Przypominamy, że postanowienia dot. ulgi na start wejdą w życie 30 kwietnia, w związku z czym z ulgi skorzystają tylko ci przedsiębiorcy, którzy działalność rozpoczną, podejmą ponownie albo odwieszą najwcześniej 30 kwietnia. Jeśli zatem ktoś planuje rozpocząć działalność gospodarczą w najbliższym czasie – najkorzystniej będzie to zrobić właśnie nie wcześniej, niż w podanym terminie. Wiązać się to będzie z oszczędnością rzędu ponad 3 tysięcy złotych (kwota zaoszczędzona z tytułu zwolnienia ze składek na ZUS przez 6 miesięcy, do obliczeń przyjęto preferencyjną wysokość składek obowiązującą na początku prowadzenia działalności).

    Ponadto, w ramach Prawa przedsiębiorców implementowana jest również instytucja działalności nierejestrowanej – jeśli kwota osiąganego z działalności przychodu nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, działalność taka nie stanowi działalności gospodarczej, więc nie są od niej odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z przepisami przejściowymi, z tej formy prowadzenia działalności skorzystać mogą osoby, które w okresie 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy nie były wpisane do CEIDG. Z tego powodu również korzystnie dla przedsiębiorcy będzie poczekać z rozpoczęciem działalności do 30 kwietnia.

    Zaznaczamy jednocześnie, że opisywane rozwiązania są opcjonalne – jeśli przedsiębiorca chce, może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych albo złożyć wniosek o wpis do CEIDG.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery