• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Konferencja ZPP “Delegowanie Pracowników i Pakiet Mobilności – Wyzwania Dla Przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej” w Parlamencie Europejskim



    13.10.2017

     

    Konferencja ZPP “Delegowanie Pracowników i Pakiet Mobilności – Wyzwania Dla Przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej” w Parlamencie Europejskim

     

    Rewizja zasad delegowania pracowników jest przedmiotem sporu politycznego w Unii Europejskiej dotyczącego wizji przyszłości Wspólnoty, oraz pogłębiających się różnic w funkcjonowaniu na europejskim rynku zgodnie z zasadami konkurencyjności. 

    Przedstawione podczas debaty zorganizowanej przez Posłów do Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisława Krasnodębskiego i Angela Djambazkiego wspólnie z ZPP w Brukseli na temat  “Delegowania Pracowników i Pakietu Mobilności – Wyzwań Dla Przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej” dane przeczą wykorzystywanym przeciwko firmom z regionu argumentom o nieuczciwej konkurencji, oraz zaniżaniu płac pracowniczych.

    Rezultaty badań ostatnich kilku lat Bruegel, Netherlands Institute of International Relations Clingendael oraz ekspertów Inicjatywy Mobilności Pracy podważają polityczne przekazy o dumpingu socjalnym i nieuczciwej konkurencji ze strony krajów z Europy Środkowo Wschodniej.

    Pracownicy delegowani stanowią niewielki odsetek uczestników rynku pracy w Unii Europejskiej. Nieznaczna część z nich to osoby pochodzące z Europy Wschodniej. Znacznie większym problemem jest szara strefa na rynku pracy – powiedział Zsolt Darvas z Bruegel The Brussels-based economic think tank.

     

                                               

    Wykres. Delegowanie pracowników według grup płacowych w 2015 r. Udział procentowy w odniesieniu do poszczególnych krajów.

     

    Zsolt Darvas zaznaczył, że import towarów, offshoring i mobilność pracy mają znacznie większe skutki dla miejsc pracy, wynagrodzeń i warunków socjalnych w krajach o wysokich płacach. Jeśli wprowadzone zostanie rozporządzenie “ta sama płaca w tym samym miejscu”, następnym krokiem powinno być wprowadzenie taryf na towary przywiezione z krajów UE o niższych płacach i określenie barier w produkcji offshoringowej dla krajów o niskich płacach w krajach UE.

    Dr Marcin Kiełbasa z Inicjatywy Mobilności Pracy zgodził się z ekspertem z Bruegel podkreślając, że priorytetem powinno być odseparowanie faktów od fikcji, oraz podjęcie inicjatyw ustawodawczych, które mogą być rzeczywistą barierą dla prawidłowego funkcjonowania europejskiego rynku pracy. Pracownicy delelgowani nie zabierają miejsc pracy w Europie ze względu na niższe koszty pracy, ale konkurencyjność wykonywanych usług. Nieprawdziwy jest również zarzut o dumpingu socjalnym, co jasno pokazują badania Dr Marka Benio – koszty delegowania pracy do kraju przyjmującego są nawet 29% wyższe niż w kraju wysyłającym.

    O przykładach z sektora transportu opowiedziała Emma Hadrovic z Duńskiego Stowarzyszenia Transportu ITD, obalając kolejny mit – delegowanie pracowników nie jest jedynie wyzwaniem dla przedsiębiorców i pracodawców z Europy Środkowo Wschodniej, a wszystkich przedsiębiorców realizujących usługi na terenie całej Unii Europejskiej. Podkreślone przez Duńskie Stowarzyszenie główne wyzwania związane z proponowaną przez Komisję Europejską to brak zachowania zasady proporcjonalności w legislacji, kontrproduktywne i nietransparentne regulacje, których zastosowanie nie będzie miało wpływu na polepszenie działania rynku, a jedynie zastopuje jego dotychczasowe efektywne działanie, obniżając jednocześnie konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery