• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    KONIEC PRAC SEJMOWYCH NAD PROJEKTEM USTAWY UMORZENIOWEJ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW



    Zgodnie z dążeniami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dla jak najszybszego rozwiązania problemu drobnych przedsiębiorców, w dniu 7 listopada 2012 r. na 25. posiedzeniu Sejmu VII kadencji w punkcie 4 porządku dziennego przedstawiono Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (druki nr 382 i 790), które zaprezentowała jako sprawozdawca Komisji – Pani poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka wraz z wnioskiem o jego przyjęcie.

    W imieniu klubów oświadczenia przedstawili posłowie: Agnieszka Hanajczyk (PO), Stanisław Szwed (PiS), Zofia Popiołek (RP), Piotr Walkowski (PSL), Zbigniew Matuszczak (SLD), Tomasz Górski (SP).
    Wszystkie kluby parlamentarne, ponad podziałami, poparły ustawę umorzeniową, o co Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zabiegał od wielu miesięcy dla dobra jej przyszłych beneficjentów.

    Link do transmisji z 25. posiedzenia Sejmu VII kadencji (pkt.4 od godz.12.20. – 13.20.):

    http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=B50B7F65A8852821C1257AA8002A68F2

    Na 9 listopada 2012 r. (w bloku głosowań) zaplanowano III już czytanie projektu, głosowanie i w efekcie zakończenie nad ustawą umorzeniową prac w Sejmie.

    W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia w Sejmie prac nad ustawą umorzeniową dla przedsiębiorców (III czytanie w piątek 09.11.2012.r.) i planowane przekazanie jej do dalszego procedowania w Senacie, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców skoncentrował swoje działania na lobbowaniu na rzecz jak najszybszego skierowania projektu ustawy pod obrady Senatu oraz do prac w Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

    O ile nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, projekt ustawy umorzeniowej będzie mógł być procedowany już na kolejnym posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, którego planowany termin przypada w okolicach połowy listopada 2012 r., a wówczas głosowanie nad ustawą mogłoby się odbyć na następnym 21. lub 22. posiedzeniu Senatu jeszcze z końcem tego miesiąca.

    Pragnę również poinformować, że otrzymaliśmy zapewnienie, że Komisja przyjęła z pełnym zrozumieniem i bardzo życzliwie potrzebę jak najszybszego ustawowego uregulowania sytuacji przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS.  

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery