• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki nt. zniesienia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę



    Warszawa, 21 września 2020 r.


    Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki
    nt. zniesienia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę

     

    Pojawiające się informacje prasowe o możliwości zniesienia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę prowokuje do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Konieczna jest dokładna analiza skutków zniesienia tej formy sprzedaży energii. Istnieje obawa, czy aby nie spowoduje ono wzrostu cen energii na rynku. Intencją takiej propozycji, jest ograniczenie importu energii do Polski.

    Istnieją pewne wątpliwości co do skuteczności ograniczenie importu przy pomocy zniesienia obowiązku sprzedaży giełdowej. W gospodarce rynkowej obligowanie do czegokolwiek kłóci się z sensem takiej formy gospodarki. W naszych krajowych warunkach, przy postępującej koncentracji energetyki, forma giełdowej sprzedaży może mieć pewien rynkowy sens. Czy warto z niego rezygnować? Rynek energii w naszym kraju jest w dalszym ciągu wysoce zmonopolizowany, a rozwój energetyki rynkowej w początkowej fazie inwestycyjnej. Tak więc wszelkie formy urynkawiania energetyki powinny być promowane, gdyż ograniczają wzrost cen energii. Sprzedaż giełdowa natomiast, nawet na stosunkowo zmonopolizowanym rynku, jest pewną formą jego urynkawiania.

    Istnieją również wątpliwości, czy uszczelnianie polskiego rynku energii to dobra polityka długofalowa. Jeśli zniesienie obowiązku sprzedaży przez giełdę miałoby zagrozić rozwojowi energetyki rozproszonej i odnawialnej, to wówczas ta decyzja będzie miał bardzo poważne skutki dla całej polskiej gospodarki. Jeśli nastąpi radykalny stały wzrost cen energii, to przy braku możliwości jej zakupu po europejskich średnich cenach, może to spowodować wycofywanie się z naszego rynku poważnych inwestorów, szczególnie ze sfery produkcyjnej. Szczególnie, jeśli nie będzie możliwości zakupu zielonej energii, a krajowa podaż zielonej energii dla przemysłu będzie niewystarczająca.

    Z wyżej wymienionych powodów ostateczna decyzja w sprawie zniesienia obowiązku powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami z interesariuszami rynku energii.

     

    Włodzimierz Ehrenhalt
    Główny Ekspert ZPP ds. energetyki

     

    21.09.2020 Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki nt. zniesienia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery