• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws. Narodowego Programu Szczepień



    Warszawa, 11 grudnia 2020 r.

     

    Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws.
    Narodowego Programu Szczepień

     

    Walka z epidemią wkracza w decydującą fazę.

    8 grudnia o 7:00 czasu Greenwich zaszczepiono pierwszą osobę w Europie przeciw skutkom choroby wywoływanej przez wirus SARS-COV-2. W tym samym czasie opublikowano w Polsce dokument pod nazwą Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.

    Nie podlega dyskusji, że skala zaplanowanego programu szczepień przekracza jakikolwiek do tej pory prowadzony zakres działań profilaktycznych w polskim systemie ochrony zdrowia.

    Tym bardziej z zadowoleniem należy przyjąć, że powstał dokument rzetelnie odnoszący się do wszystkich niezbędnych obszarów, które w takiej sytuacji wymagają wyjaśnienia.

    Zespól ekspertów i doradców podjął niemały trud aby opisać kontekst oraz założenia całego programu. Zakładając, że wyszczepialność w Polsce powinna objąć co najmniej 50% populacji osób dorosłych czyli ponad 15 mln ludzi ważne jest aby machina logistyczna pracowała w sposób nie tylko najbardziej bezpieczny dla pacjentów i personelu ale przede wszystkich niezwykle wydajny operacyjnie. 

    Środowisko świadczeniodawców medycznych postuluje aby ze szczególną uwagą pochylić się nad rozwiązaniami praktycznymi, które mogą poprawić skuteczność programu:

    1. Odrębne od stacjonarnych kontraktowanie szczepień wyjazdowych w warunkach domowych, co oznacza stworzenie wyspecjalizowanych jednostek wyjazdowych. Specyfika wizyt organizowanych
      w domu wymaga organizacji zespołu wyjazdowego lekarza z pielęgniarką, wyposażonego w infrastrukturę do przewozu szczepionki w określonych temperaturach a przede wszystkim planowania logistycznego;
    2. Dopuszczenie do masowej wakcynacji przeciw COVID-19 pielęgniarek bez ukończonego kursu specjalistycznego dot. szczepieniach ochronnych, wykonujących swoje czynności pod nadzorem lekarza.
    3. Aktywna promocja proponowanego system zachęt do szczepienia powiązanych z powstaniem Indywidualnego Paszportu Epidemicznego, który włączał by również informacje o posiadanych wynikach testów, powinien być kluczowym narzędziem promowanym poprzez akcje społeczne i odmrażanie dostępu do poszczególnych usług.

    Realizacja powyższych postulatów powinna skutecznie usprawnić pracę lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej i zapewnić odpowiednią infrastrukturę osobową, w sytuacji deficytów personelu medycznego.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    11.12.2020 Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws. Narodowego Programu Szczepień

     

    Fot. TheDigitalArtist / pixabay.com

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery