Warszawa, 11 grudnia 2020 r.
Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws.
Narodowego Programu Szczepień
Walka z epidemią wkracza w decydującą fazę.
8 grudnia o 7:00 czasu Greenwich zaszczepiono pierwszą osobę w Europie przeciw skutkom choroby wywoływanej przez wirus SARS-COV-2. W tym samym czasie opublikowano w Polsce dokument pod nazwą Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.
Nie podlega dyskusji, że skala zaplanowanego programu szczepień przekracza jakikolwiek do tej pory prowadzony zakres działań profilaktycznych w polskim systemie ochrony zdrowia.
Tym bardziej z zadowoleniem należy przyjąć, że powstał dokument rzetelnie odnoszący się do wszystkich niezbędnych obszarów, które w takiej sytuacji wymagają wyjaśnienia.
Zespól ekspertów i doradców podjął niemały trud aby opisać kontekst oraz założenia całego programu. Zakładając, że wyszczepialność w Polsce powinna objąć co najmniej 50% populacji osób dorosłych czyli ponad 15 mln ludzi ważne jest aby machina logistyczna pracowała w sposób nie tylko najbardziej bezpieczny dla pacjentów i personelu ale przede wszystkich niezwykle wydajny operacyjnie.
Środowisko świadczeniodawców medycznych postuluje aby ze szczególną uwagą pochylić się nad rozwiązaniami praktycznymi, które mogą poprawić skuteczność programu:
- Odrębne od stacjonarnych kontraktowanie szczepień wyjazdowych w warunkach domowych, co oznacza stworzenie wyspecjalizowanych jednostek wyjazdowych. Specyfika wizyt organizowanych
w domu wymaga organizacji zespołu wyjazdowego lekarza z pielęgniarką, wyposażonego w infrastrukturę do przewozu szczepionki w określonych temperaturach a przede wszystkim planowania logistycznego; - Dopuszczenie do masowej wakcynacji przeciw COVID-19 pielęgniarek bez ukończonego kursu specjalistycznego dot. szczepieniach ochronnych, wykonujących swoje czynności pod nadzorem lekarza.
- Aktywna promocja proponowanego system zachęt do szczepienia powiązanych z powstaniem Indywidualnego Paszportu Epidemicznego, który włączał by również informacje o posiadanych wynikach testów, powinien być kluczowym narzędziem promowanym poprzez akcje społeczne i odmrażanie dostępu do poszczególnych usług.
Realizacja powyższych postulatów powinna skutecznie usprawnić pracę lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej i zapewnić odpowiednią infrastrukturę osobową, w sytuacji deficytów personelu medycznego.
Agnieszka Szpara
Główny Ekspert ZPP ds. ochrony zdrowia
11.12.2020 Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia ws. Narodowego Programu Szczepień
Fot. TheDigitalArtist / pixabay.com