Warszawa, 17 stycznia 2025 r.
Oświadczenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie próby zawłaszczenia Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stanowczo sprzeciwia się podporządkowaniu Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do czego dążyć ma, zgodnie z opisem zawartym w wykazie prac legislacyjnych rządu, przygotowany przez MRPiPS projekt zmian w ustawie o RDS. Naszą niezgodę budzi zarówno betonowanie składu Rady i przyznawanie ministrowi pracy nowych, nadzwyczajnych kompetencji, jaki pogwałcenie przez panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk dokonanych na forum Rady ustaleń w zakresie kierunków nowelizacji ustawy. Przedstawiane przez panią minister propozycje nie były przedmiotem żadnych ustaleń, a tym bardziej porozumienia wewnątrz Rady.
Nie było do tej pory sytuacji, by jakikolwiek przedstawiciel rządu – będącego równoprawnym uczestnikiem trójstronnego dialogu ze stroną pracowników i pracodawców – podejmował próbę samowolnej zmiany reguł funkcjonowania RDS. W naszym przekonaniu jasne jest, że pani minister oszukała partnerów społecznych proponując projekt ustawy zmierzający w innym kierunku, niż ten uzgodniony wewnątrz Rady. Wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu oznacza poważny kryzys zaufania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako partnera, a ewentualne uchwalenie tych zmian doprowadzi w istocie do końca dialogu społecznego w Polsce. Trudno za takowy uznać rozmowę prowadzoną wyłącznie z koncesjonowanymi przez konkretnego ministra organizacjami.
Mając na uwadze powyższe oczekujemy wycofania projektu nowelizacji ustawy o RDS w tym kształcie z wykazu prac legislacyjnych rządu.