Warszawa, 1 sierpnia 2024
Planowanie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku – podsumowanie ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia
17 lipca 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na spotkaniu swoje propozycje w zakresie Planowania Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r. Było to pierwsze z cyklu spotkań Ministerstwa Zdrowia z organizacjami branżowymi na temat Polskiej Prezydencji.
Spotkanie otworzyła Pani Minister Katarzyna Anna Kacperczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, przedstawiając propozycję priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia:
Priorytety legislacyjne:
Pakiet farmaceutyczny – Ministerstwo wskazało, że finalizacja projektu może nastąpić podczas trwania polskiej prezydencji. Pani Minister zwróciła w tym kontekście szczególną uwagę na kwestię braku leków oraz podkreśliła, że temat bezpieczeństwa lekowego jest bardzo ważny dla Ministerstwa Zdrowia i planuje w tym zakresie współpracę z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
Ponadto, Pani Minister zwróciła uwagę na potrzebę zakończenia trilogów i podkreśliła, że Polska podejmuje wszelkie działania, aby to umożliwić.
Obecnie trwają także negocjacje w grupie roboczej Rady w zakresie zachęt i ryzyka środowiskowego. Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w trakcie negocjacji w zakresie zachęt, strona Polska przedstawi stanowisko o konieczności jak najkrótszych terminów wyłączności danych. Natomiast w zakresie ryzyka środowiskowego, Polska sprzeciwia się obecnemu brzemieniu przepisów zaproponowanych przez Komisję Europejską.
Priorytety pozalegislacyjne:
- Profilaktyka Zdrowotna – Ministerstwo zwróciło zwłaszcza uwagę na kwestie rozwoju badań profilaktycznych oraz poprawy badań diagnostycznych. Pani Minister jednak nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące planów profilaktyki zdrowotnej.
- Cyberbezpieczeństwo wyrobów medycznych – Ministerstwo zwróciło szczególną uwagę na ww. zagadnienie, podkreślając, że nie ma one charakteru twardych regulacji, a samo MDR przy wyrobach medycznych nie reguluje tych kwestii. Ponadto wymagane jest przygotowanie do pierwotnego i wtórnego przetwarzania danych w kontekście digitalizacji danych zdrowotnych.
- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
- Transformacja cyfrowa opieki zdrowotnej,
Organizacje Branżowe uczestniczące w spotkaniu Ministerstwa zwróciły zwłaszcza uwagę na konieczną finalizację pakietu farmaceutycznego i zakończenie trilogów. Podkreślili także konieczność przyspieszenia działań Komisji Europejskiej w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa lekowego, przedstawienia roadmapy działań oraz wsparcia produkcji API i leków podstawowych.
Ponadto, podniesione zostały także kwestie związane z e-ulotką i możliwość wykorzystania polskich doświadczeń w cyfryzacji opieki zdrowotnej w całej UE.