• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy ujemne: Limit zarobków w NBP



    Ustawa z dnia 22 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim – podpisana 25 lutego 2019 r., weszła w życie
    27 lutego 2019 roku

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Szlachta

    Ministerstwo: brak (projekt poselski)

    Opis ustawy: Ustawa ujawnia zarobki kadry kierowniczej NBP do stanowiska dyrektora departamentu. Dodatkowo wprowadza limit zarobków dla pracowników NBP do kwoty 38 tysięcy złotych (60% kwoty obecnego wynagrodzenia prezesa NBP).

    Plusy: 

    brak

    Minusy:

    – Wprowadzenie limitu wynagrodzeń w NBP, który może spowodować odpływ z banku najlepiej wykwalifikowanych pracowników,

    – Ustawa ingeruje w niezależność banku centralnego,

    – Należy skupić się przede wszystkim na jawności dotyczącej wiedzy o kompetencjach osób na kierowniczych stanowiskach, a nie kwestiach dotyczących zarobków.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne

     

    Fot. skyradar/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce — rynek, wyzwania i szanse

    Dziś premiera raportu ZPP “Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce – rynek, wyzwania i szanse” Dlaczego ten raport jest przełomowy? Polska ma mocne argumenty, żeby stać się potęgą tworzenia i adaptacji technologii pojazdów autonomicznych: • 3. miejsce w UE jako producent części samochodowych • 10. miejsce na świecie jako eksporter podzespołów • 13,5 % PKB pochodzi z sektora motoryzacyjnego • 439 tys. wyprodukowanych pojazdów (2021) • 7,6 % wszystkich zatrudnionych w Polsce pracuje w motoryzacji

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery