• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Ulepszenie Programu Mieszkanie +



    Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 15 sierpnia  2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Jerzy Kwieciński

    Ministerstwo: Inwestycji i Rozwoju

    Opis ustawy:

    Celem ustawy jest usprawnienie programu “Mieszkanie Plus”. Zwiększa ona zasób gruntów, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe z Krajowego Zasobu Nieruchomości – spółki skarbu państwa będą przekazywać grunty do KZN i otrzymywać za to odszkodowanie. Ustawa wprowadza także pewne korekty do całości programu. 

    Plusy: 

    + Umożliwienie budowy mieszkań także w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z deweloperami, pod warunkiem że 50% mieszkań będzie przeznaczonych pod wynajem.

    + Odejście od sztywnie ustalanego czynszu. Jego wysokość będzie elastyczna, uzależniona od specyfiki inwestycji.

    + Wprowadzenie 99% bonifikaty uwłaszczeniowej dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, kombatantów czy osób z niepełnosprawnościami.

    Minusy: 

    – Wprowadzenie nowych obowiązków i zmian w przepisach dotyczących samorządów np. zniesienie obowiązku opłacenia przez inwestora kosztów dowozu dzieci zamieszkałych w zbudowanych lokalach (koszta te pokryć będzie musiał samorząd). Samorządowcy zwracali uwagę na brak dostatecznych konsultacji, co może wpłynąć na niechęć gmin do współpracy przy programie.

    – Wątpliwości budzi ogólne założenie programu “Mieszkanie Plus”, którego podstawą jest silna interwencja państwa. Nieużywane dotychczas grunty spółek skarbu państwa, które mogłyby trafić na rynek, wciąż pozostaną państwowe, tyle że zarządzane przez KZN.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. Pexels / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery