• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Ulepszenie Programu Mieszkanie +



    Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 15 sierpnia  2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Jerzy Kwieciński

    Ministerstwo: Inwestycji i Rozwoju

    Opis ustawy:

    Celem ustawy jest usprawnienie programu “Mieszkanie Plus”. Zwiększa ona zasób gruntów, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe z Krajowego Zasobu Nieruchomości – spółki skarbu państwa będą przekazywać grunty do KZN i otrzymywać za to odszkodowanie. Ustawa wprowadza także pewne korekty do całości programu. 

    Plusy: 

    + Umożliwienie budowy mieszkań także w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z deweloperami, pod warunkiem że 50% mieszkań będzie przeznaczonych pod wynajem.

    + Odejście od sztywnie ustalanego czynszu. Jego wysokość będzie elastyczna, uzależniona od specyfiki inwestycji.

    + Wprowadzenie 99% bonifikaty uwłaszczeniowej dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, kombatantów czy osób z niepełnosprawnościami.

    Minusy: 

    – Wprowadzenie nowych obowiązków i zmian w przepisach dotyczących samorządów np. zniesienie obowiązku opłacenia przez inwestora kosztów dowozu dzieci zamieszkałych w zbudowanych lokalach (koszta te pokryć będzie musiał samorząd). Samorządowcy zwracali uwagę na brak dostatecznych konsultacji, co może wpłynąć na niechęć gmin do współpracy przy programie.

    – Wątpliwości budzi ogólne założenie programu “Mieszkanie Plus”, którego podstawą jest silna interwencja państwa. Nieużywane dotychczas grunty spółek skarbu państwa, które mogłyby trafić na rynek, wciąż pozostaną państwowe, tyle że zarządzane przez KZN.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. Pexels / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery