Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy
o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, weszła w życie 1 sierpnia 2019 r.
Polityk odpowiedzialny za ustawę: Marian Banaś
Ministerstwo: Finansów
Opis ustawy:
Na mocy ustawy młodzi pracownicy do 26 roku życia będą zwolnieni z podatku dochodowego, naliczonego od umów o pracę i umów zleceń.
Plusy:
+ Zmniejszenie opodatkowania pracy dla pewnej części pracowników.
+ Brak konieczności płacenia podatku zachęca młodych ludzi do szybszej aktywizacji zawodowej, co będzie mieć korzystny wpływ na rynek pracy.
Minusy:
– Brak okresu przystosowującego. Koszt zatrudnienia osoby na umowę zlecenie, posiadającej status studenta, z chwilą ukończenia przez nią 26. roku życia wzrośnie z dnia na dzień o około 40%. Trudno spodziewać się, by pracodawcy aż o tyle podnieśli pensje pracownikowi, dlatego też najpewniej osoba taka będzie musiała zmierzyć się z nagłym spadkiem wynagrodzenia.
– Najmłodsi pracownicy rzadko inwestują zarobione pieniądze lub oszczędzają je na przyszłość. Dlatego też w większości dodatkowe pieniądze wydatkować będą na bieżącą konsumpcje. Zwolnienie podatkowe przestanie obowiązywać w momencie, gdy wiele osób decyduje się na większy wydatek inwestycyjny czy też chce zakładać rodzinę. Wzrost obciążeń podatkowych może spowodować odstąpienie od tej decyzji.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne
Fot. nattanan23/pixabay.com