• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Zerowy PIT dla młodych



    Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy
    o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, weszła w życie 1 sierpnia 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Marian Banaś

    Ministerstwo: Finansów

    Opis ustawy:

    Na mocy ustawy młodzi pracownicy do 26 roku życia będą zwolnieni z podatku dochodowego, naliczonego od umów o pracę i umów zleceń. 

    Plusy: 

    + Zmniejszenie opodatkowania pracy dla pewnej części pracowników.
     
    + Brak konieczności płacenia podatku zachęca młodych ludzi do szybszej aktywizacji zawodowej, co będzie mieć korzystny wpływ na rynek pracy.

    Minusy: 

    – Brak okresu przystosowującego. Koszt zatrudnienia osoby na umowę zlecenie, posiadającej status studenta, z chwilą ukończenia przez nią 26. roku życia wzrośnie z dnia na dzień o około 40%. Trudno spodziewać się, by pracodawcy aż o tyle podnieśli pensje pracownikowi, dlatego też najpewniej osoba taka będzie musiała zmierzyć się z nagłym spadkiem wynagrodzenia.
     
    – Najmłodsi pracownicy rzadko inwestują zarobione pieniądze lub oszczędzają je na przyszłość. Dlatego też w większości dodatkowe pieniądze wydatkować będą na bieżącą konsumpcje. Zwolnienie podatkowe przestanie obowiązywać w momencie, gdy wiele osób decyduje się na większy wydatek inwestycyjny czy też chce zakładać rodzinę. Wzrost obciążeń podatkowych może spowodować odstąpienie od tej decyzji.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. nattanan23/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery