10.11.2017
Projekt Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zaprezentowany przez środowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute w przeddzień 99. rocznicy Święta Niepodległości
Środowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało pierwszą wersję Projektu Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Projekt został opracowany pod kierownictwem profesora Roberta Gwiazdowskiego. Ostateczna wersja dokumentu zostanie zaprezentowana na 100-lecie Święta Niepodległości.
„Obecnej Konstytucji nie da się obronić merytorycznie – można jej bronić tylko z powodów politycznych, przed tymi którzy chcą ją zmieniać. Negatywna ocena konstytucji i funkcjonowania państwa, skłania do myślenia w kategoriach państwa, a nie bieżącej polityki i zmiany konstytucji. Celem powinno być takie ukształtowanie ustroju politycznego, który gwarantuje Obywatelom jak najszerszy zakres praw i wolności oraz zapewni sprawne funkcjonowanie państwa.” – czytamy w pierwszej wersji dokumentu.
Główne założenia Projektu Konstytucji są następujące:
- Rzeczpospolita Polska to republika. Ustrój republikański oparty jest o zasadę „rządy prawa, nie ludzi”,
- Rządy prawa gwarantuje Sąd Najwyższy składający się z 44 sędziów, którego pierwszy skład wybierany jest w wyborach powszechnych,
- Senat to izba samorządowa z rotującym co 2 lata składem 1/3 senatorów,
- Wybory i parlamentarne i prezydenckie odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych w Święto Konstytucji – 3 maja,
- Zaprzysiężenie Prezydenta następuje w rocznicę Bitwy Warszawskiej – 15 sierpnia,
- Wzmocnieniu ulega samorząd – bo się Sam rządzi. Samorząd jest jednoszczeblowy, Dwuszczeblowa jest administracja.
Autorzy projektu wskazują, że nawiązuje on do polskiej tradycji republikańskiej i wolnościowej, eliminując te rozwiązania, które w przeszłości doprowadziły do osłabienia państwa.
Uważają, że obywatele, na podstawie samej konstytucji, powinni wiedzieć jakie mają prawa, jakie są gwarancje tych praw, jakie są ich granice, jakie są granice sfery, w której mogą swobodnie kształtować swój los i jak mogą reagować organy władzy publicznej na działania Obywateli.
Żadne ustawy nie tworzą pomyślności państwa, ale tworząc ustawę zasadniczą należy ograniczyć możliwość dominacji jakiejś grupy nad innymi w sposób uniemożliwiający, czy choćby utrudniający, samodzielne tworzenie własnej pomyślności.
Więcej informacji o projekcie: https://zpp.net.pl/projekty/agenda-polska/
Projekt Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej