• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Sukces konferencji “Przyszłość relacji transatlantyckich: Aspekty polityczne, militarne i gospodarcze” – Informacja Prasowa



    15 stycznia 2024 rok, Warszawa

     

    Sukces konferencji “Przyszłość relacji transatlantyckich: Aspekty polityczne, militarne i gospodarcze”

     

    14 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Raffles Europejski odbyła się konferencja zorganizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), poświęcona przyszłości relacji transatlantyckich. Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów biznesu i dyplomatów, którzy wspólnie dyskutowali o kluczowych wyzwaniach i szansach w obszarach polityki, bezpieczeństwa oraz gospodarki.

    Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP, który podkreślił wagę dialogu między Europą a Stanami Zjednoczonymi w kontekście dynamicznie zmieniającego się środowiska geopolitycznego.

    W swoim przemówieniu otwierającym Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, zaznaczył:

    „Sojusz polsko-amerykański stanowi fundament naszej polskiej racji stanu. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, pierwszą umową międzynarodową, którą zawarła niepodległa Polska, była umowa handlowa z 1931 roku. Dzięki tej umowie nasz kraj zyskał dostęp do bardziej korzystnych warunków handlowych z jednym z najpotężniejszych rynków światowych.

    Wartością, którą czerpiemy z tej tradycji, jest obrona wolnego handlu – postawy, którą promowała Ambasador Georgette Mosbacher. To właśnie Amerykanie nauczyli nas, jak wielką rolę w rozwoju gospodarczym i międzynarodowych relacjach odgrywa otwartość na wolny handel.

    Niezwykle istotna dla nas jest także postawa Polaków, która opiera się na fundamentalnych wartościach: silnym społeczeństwie, silnej armii i silnym sojuszu. To te elementy definiują nasze państwo oraz naszą przynależność do cywilizacji zachodniej.

    Polska musi mieć wyraźną rację stanu, a jej realizacja jest sprawą najwyższej wagi. W kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego, sojusz atlantycki, w szczególności z Stanami Zjednoczonymi, jest dla nas kluczowy – bez udziału USA traci on swoją zasadniczą moc.

    Jednocześnie, istotne jest zaangażowanie Unii Europejskiej w nasze wspólne działania, szczególnie w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. To nasze strategiczne partnerstwo, które będziemy wzmacniać i rozwijać w trakcie naszej prezydencji w Radzie UE, dążąc do jeszcze bliższej współpracy na wielu płaszczyznach.”

    Jednym z głównych punktów programu była rozmowa z Georgette Mosbacher, byłą Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W rozmowie prowadzonej przez Martę Poślad z Google, Mosbacher podzieliła się swoimi refleksjami na temat współpracy transatlantyckiej oraz jej roli w bezpieczeństwie regionu.

    Ambasador Mosbacher zwróciła uwagę na znaczenie budowania silnej marki przez Polskę na arenie międzynarodowej, podkreślając, że kraj powinien bardziej aktywnie inwestować w promowanie swojego wizerunku. Natomiast w kontekście bezpieczeństwa, była ambasador podkreśliła wagę wydatków na zbrojenia, zaznaczając, że Polska odgrywa w tej dziedzinie rolę lidera. Mosbacher zauważyła jednak, że niestety około jednej trzeciej państw członkowskich NATO nie osiąga nawet minimalnego progu wydatków na obronność w wysokości 2% PKB.

    Kluczowe panele dyskusyjne

    W pierwszym panelu, zatytułowanym „Stany Zjednoczone a architektura bezpieczeństwa Polski i Europy”, uczestnicy omówili zagrożenia i wspólne inicjatywy w obszarze obronności. Wśród panelistów znaleźli się:

    • Andrzej Grzyb (przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej)
    • Georgette Mosbacher
    • Paweł Kowal (Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych)
    • Marcin Nowacki (ZPP)

    Dyskusję moderował Piotr Małecki z Defence24.

    Drugi panel, „Współpraca gospodarcza transatlantycka i konkurencyjność Polski oraz Europy”, skupił się na szansach zacieśnienia relacji gospodarczych oraz roli Polski w transatlantyckiej współpracy ekonomicznej. Panelistami byli:

    • Michał Baranowski (Ministerstwo Rozwoju i Technologii)
    • Marta Poślad (Google)
    • Anthony Kim (The Heritage Foundation)
    • Ryszard Petru (Komisja Gospodarki i Rozwoju)
    • Jakub Bińkowski (ZPP)

    Moderację prowadził Ignacy Morawski z Pulsu Biznesu.

    Wnioski i znaczenie wydarzenia

    Konferencja była ważnym krokiem w kierunku budowy silniejszych więzi transatlantyckich oraz forum wymiany poglądów między kluczowymi interesariuszami z obu stron oceanu.

    Cezary Kaźmierczak, podsumowując wydarzenie, powiedział:

    „Silna Europa jest potrzebna i korzystna dla Stanów Zjednoczonych, podobnie jak silne Stany Zjednoczone są potrzebne Europie. Jednak ta współzależność musi zmienić swoje ramy – obojętnie czy obecna administracja amerykańska czy kolejna nie będzie godziła się na pełne finansowanie przez USA obrony Europy.

    Europa sama musi podjąć ten wysiłek i zbudować realny potencjał odstraszania, żeby Rosji nie przyszło na myśl nas atakować. Europa też powinna podjąć rynkową walkę z amerykańskimi korporacjami a nie przy pomocy regulacji. Tym bardziej, że ta regulacyjna krucjata przynosi umiarkowane efekty.”

    Organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim uczestnikom i prelegentom za ich wkład w sukces wydarzenia.

    Zdjęcia z konferencji dostępne są pod linkiem: https://bit.ly/40g0bLK

    Zobacz: Sukces konferencji “Przyszłość relacji transatlantyckich: Aspekty polityczne, militarne i gospodarcze” – Informacja Prasowa

    Najnowsze artykuły

    Sukces konferencji “Przyszłość relacji transatlantyckich: Aspekty polityczne, militarne i gospodarcze” – Informacja Prasowa

    14 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Raffles Europejski odbyła się konferencja zorganizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), poświęcona przyszłości relacji transatlantyckich. Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów biznesu i dyplomatów, którzy wspólnie dyskutowali o kluczowych wyzwaniach i szansach w obszarach polityki, bezpieczeństwa oraz gospodarki.

    Apel w sprawie programu Mój Elektryk 2.0

    Z początkiem lutego 2025 roku planowane jest uruchomienie nowej wersji programu „Mój Elektryk 2.0”. Ma ona zastąpić dotychczasową wersję programu. Wprowadzane zmiany, takie jak wykluczenie przedsiębiorstw niebędących osobami fizycznymi oraz brak wsparcia dla pojazdów kategorii N1, budzą uzasadnione obawy dotyczące skuteczności programu w realizacji jego głównych celów.

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery