05-12-2013 r.
Na ostatnim posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw rynku pracy, dotyczącym stanu realizacji ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które odbyło się 4 grudnia 2013 r., Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), jako organizacja wspierająca i reprezentująca poszkodowanych przez zmianę interpretacji ZUS drobnych przedsiębiorców w sprawach z tzw. zbiegu tytułów i zawieszania działalności gospodarczej w latach 1999-2009, wniósł o objęcie ustawą również tych osób, które posiadały stwierdzone decyzją ZUS zadłużenie z tytułu wszystkich składek (składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, wypadkowe i Fundusz Pracy), ale ze względu na przedłużające się prace nad ustawą pozostało im do spłaty – często nie z ich własnej winy, np. w wyniku tak prowadzonej egzekucji – jedynie zadłużenie z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i Funduszu Pracy.
Dorota Wolicka, dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP, zwróciła też uwagę na przedwczesne, a w wielu wypadkach nieuzasadnione „zerowanie” przez organ kont przedsiębiorców ubezpieczonych ze zbiegu tytułów, co jest niezrozumiałą praktyką wobec zgodnej z przepisami możliwości objęcia ich równocześnie ubezpieczeniem z kilku tytułów, a nie tylko przymusowo z działalności, szczególnie, że środki te zostały wypracowane przez przedsiębiorców jako pracowników i powinny zasilać ich indywidualne konta emerytalne.
ZPP wniósł również o okresowe uaktualnianie serwisu ZUS pod kątem stanu realizacji ustawy umorzeniowej oraz informacji dot. odpowiedzi na powtarzające się najczęściej pytania zainteresowanych umorzeniem, co ma szansę ułatwić zainteresowanym skorzystanie z umorzenia.
Jest to szczególnie istotne, ponieważ jedynie osoby, które złożą odpowiedni wniosek w ustawowym terminie, będą miały szansę na uzyskanie umorzenia.
Podczas posiedzenia wyjaśniono również interesujące przedsiębiorców kwestie dot. realizacji samej ustawy oraz złożono podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia drobnych przedsiębiorców od nienależnie naliczonych przez ZUS długów.
Podniesiona kwestia ewentualnej nowelizacji ustawy nie spotkała się aprobatą posłów Podkomisji.
Najważniejszą jednak informację dla oczekujących na zakończenie notyfikacji czynnych przedsiębiorców podała wiceprezes ZUS Mirosława Boryczko, która oświadczyła, że ZUS nie będzie czekał na oficjalne upublicznienie decyzji Komisji Europejskiej ws. notyfikacji ustawy umorzeniowej, ale już rozpoczął rozpatrywanie wniosków czynnych przedsiębiorców zgodnie z jej wynikiem.
Oznacza to w praktyce, że wszystkie wnioski czynnych przedsiębiorców o umorzenie długów z mocy ww. ustawy, które zostaną od tej chwili złożone, będą rozpatrywane bez zawieszania postępowania do czasu oficjalnego upublicznienia decyzji KE i bez wymaganych dokumentów koniecznych przy ubieganiu się o pomoc publiczną.
Wystarczy zatem, by czynny przedsiębiorca złożył sam wniosek, by uzyskać umorzenie, tak samo jak w przypadku osób, które zamknęły działalność gospodarczą przed 1 września 2012 r.
Postępowania z wcześniej złożonych przez czynnych przedsiębiorców wniosków zostaną przez ZUS odwieszone i prowadzone dalej zgodnie z ustawą.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od przedstawicieli ZUS na dzień 30.09.2013 r. było:
- 72 677 wszystkich złożonych wniosków o umorzenie z mocy ustawy z dnia 9 listopada 2012 r., w tym:
– wydano 11 124 decyzji o umorzeniu,
– wydano 38 000 decyzji określających warunki umorzenia,
– wydano 2034 decyzji o odmowie umorzenia,
– wydano 7928 decyzji o umorzeniu postępowania, a
– 19098 wniosków zostało złożonych przez czynnych przedsiębiorców, którzy czekali do momentu wydania decyzji przez Komisję Europejską ws. notyfikacji ustawy umorzeniowej.
Zachęcamy do składania wniosków o umorzenie, szczególnie wszystkich poszkodowanych czynnych przedsiębiorców, którzy z niecierpliwością czekali na tę chwilę.