• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    W Kijowie odbyła się kojenia edycja konferencji Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together ’24



    Kijów, 16 września 2024 r.


    W Kijowie odbyła się kojenia edycja konferencji Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together ’24


    W dniu 12 września 2024 r. w Hyatt Regency Kyiv odbyła się kolejna edycja konferencji Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together ’24, której głównym tematem były relacje gospodarcze pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, przez pryzmat doświadczeń międzynarodowych, polskich i ukraińskich. Łącznie udział w wydarzeniu wzięło ponad 200 uczestników, co pokazuje aktualność poruszonych w ramach konferencji zagadnień. Podczas dyskusji eksperci niejednokrotnie podkreślali potencjalną rolę Prezydencji Polski w Radzie, wskazując na ewentualne zadania na rzecz pogłębienia i ustrukturyzowania procesu integracji.

    Pierwszy panel dyskusyjny pod tytułem: “Relacje gospodarcze UE-Ukraina. Rola Prezydencji Polski w Radzie UE” skupił się na przyszłości relacji gospodarczych Ukrainy z Unią Europejską. Eksperci z różnych branż omawiali wpływ regulacji unijnych na kluczowe sektory gospodarcze, w tym rynek cyfrowy, oraz dzielili się doświadczeniami międzynarodowymi, polskimi i ukraińskimi. Panel był doskonałą okazją do dyskusji na temat dalszej współpracy i regulacji, które mogą wspierać rozwój relacji gospodarczych. Głos w dyskusji zabrali, m.in. Marta Poslad, Dyrektor ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej i relacji transatlantyckich, Google oraz Oleksander Marikovskyi, Przewodniczący Podkomisji ds. Regionalnej Współpracy Gospodarczej i Handlu przy Radzie Najwyższej Ukrainy.

    Podczas konferencji nastąpiło również uroczyste podpisanie memorandum o współpracy między Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) a Federacją Pracodawców Ukrainy (FRU). “To kolejny duży krok na drodze do budowania relacji handlowych na linii PL-UA. Jestem przekonany, że porozumienie o współpracy przełoży się na kolejne kontrakty między firmami po obu stronach granicy” – powiedział Jacek Podgórski, Dyrektor Departamentu Relacji i Rozwoju ZPP.
    W trakcie konferencji dyskutowano również nad przyszłością relacji handlowych między Polską a Ukrainą z udziałem m.in. Tarasa Kachki, Zastępcy Ministra Gospodarki Ukrainy, Przedstawiciela Handlowego Ukrainy oraz Mariana Przeździeckiego, Business Development Managera w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH.

    Nie zabrakło również dyskusji o współpracy infrastrukturalnej. Przemyśleniami dotyczącymi rozwoju infrastruktury transportowej i rozbudowy terminali przeładunkowych podzielili się m.in. Valerii Tkachov, , Zastępca Dyrektora Departamentu Pracy Komercyjnej, A.T. „Ukrzaliznycia”, Andrij Smorodin, Prezes Narodowej Platformy „Inicjatywa Trójmorza – Ukraina” oraz Oleksandr Chervak, Dyrektor Wykonawczy Konfederacji Budowniczych Ukrainy.

    Kluczowe wystąpienie na temat Ukraine Facility oraz polsko-ukraińskiej współpracy handlowej wygłosili przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – Karol Tofil, Dyrektor Biura Partnerstw Międzynarodowych oraz Bogdan Zawadewicz, Dyrektor Departamentu Analizy Ryzyka
    Geopolitycznego, podkreślając znaczenie wspólnych inicjatyw finansowych i infrastrukturalnych w kontekście odbudowy Ukrainy.
    Konferencja zakończyła się deklaracjami dalszej współpracy i wzmocnienia relacji gospodarczych na linii Unia Europejska–Ukraina, z silnym wyeksponowaniem roli Polski w tych działaniach.

    Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Business for Ukraine Center, powstałego we współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z Fundacją Totalizatora Sportowego.

    Zobacz: Konferencja Europe Poland Ukraine. Cooperate 2024 w Kijowie

    Informacje kontaktowe:
    Julia Kovalchuk
    y.kovalchuk@zpp.net.pl

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery